Aktualności

Tragiczny finał poszukiwań 47-latka na Jeziorze Pluszne Wielkie

Data publikacji 16.08.2022

Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności utonięcia 47-latka na Jeziorze Pluszne Wielkie w gminie Stawiguda. Funkcjonariusze wciąż przypominają, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Nigdy nie zapominajmy, że to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo.

Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że w sobotę (13.08.2022) 47-letni mieszkaniec powiatu sieradzkiego wypłynął na jezioro Pluszne Wielkie (gmina Stawiguda) deską typu SUP. Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie miał on stracić równowagę i wpaść do wody. Po chwili mężczyzna zniknął pod jej taflą. Natychmiast do ratowania przystąpiły osoby znajdujące się na brzegu jeziora, którym jednak nie udało się odnaleźć mężczyzny.

Na miejsce wezwano służby ratunkowe, które prowadziły poszukiwania. W działaniach uczestniczyli policyjni wodniacy, strażacy płetwonurkowie. Działania koordynowane były przez funkcjonariuszy z Zespołu ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Wykorzystywano również specjalistyczny sprzęt w tym m.in. drony i łodzie.

W niedzielę strażacy używając sonar odnaleźli ciało mężczyzny. Odnalezione je na głębokości ok. 10 metrów. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona. Okazał się nim 47-letni zaginiony mężczyzna. Na miejscu pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki. W czynności brał udział osobiście prokurator. Ciało zostało zabezpieczone do sekcji. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Pamiętajmy, że woda to żywioł, który nie wybacza błędów. Chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Główne przyczyny utonięć od lat są niezmienne. To przede wszystkim brawura, przecenianie własnych umiejętności i wypity wcześniej alkohol. Dlatego pamiętajmy, że również nad wodą to my sami w pierwszej kolejności odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych bliskich.

Przypominamy o podstawowych zadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

 

  • Korzystajmy ze strzeżonych kąpielisk, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik;
  • Należy bezwzględnie przestrzegać uwag i wskazówek ratownika;
  • Pamiętajmy, aby przed wejściem do wody dokładnie schłodzić nasze ciało, wtedy unikniemy szoku termicznego;
  • Woda to nie miejsce na alkohol, pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po wcześniej wypitym alkoholu;
  • Woda, to nie miejsce na popisy – nie przeceniajmy swoich umiejętności;
  • Dzieci w wodzie zawsze powinny być pod opieką osoby dorosłej.
  • Korzystając ze sprzętu pływającego pamiętajmy o założeniu kapoka.

(aj)

Powrót na górę strony