Aktualności

Długi weekend na drodze

Znajdując się na drodze pamiętajmy, aby stosować się do zasad bezpieczeństwa oraz przepisów ruchu drogowego. Tyle samo wyjazdów, ile powrotów- nie bądźmy obojętni, to ważny komunikat dla nas, abyśmy pamiętali, by nasze podróże były zawsze bezpieczne i przyjemne. Olsztyńscy policjanci dzielnie pracowali przez długi weekend, dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

W sobotę (13.08.2022) na drodze DK16 doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący 24-latek samochodem osobowym Audi A6 nie dostosował prędkości do panujących warunków drogowych, a następnie najechał na tył poprzedzającego go pojazdu VW. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 24-latek bezpośrednio przed zdarzeniem zakończył wyprzedzanie innego auta. W związku z uszkodzeniami pojazdów zatrzymano dowody rejestracyjne. Na miejscu pojawiła się załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego, gdzie po przebadaniu uczestników nikt nie wymagał hospitalizacji, na szczęście nie doszło do poważnych obrażeń. Policjanci zatrzymali prawo jazdy kierowcy pojazdu marki Audi A6. Sprawa trafi do sądu, który zadecyduje o dalszych losach kierowcy stwarzającego zagrożenie bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zgodnie z kodeksem wykroczeń za niezachowanie należytej ostrożności, powodując zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny oraz możliwość orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów.

Tego samego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic powiatu olsztyńskiego doszło do zdarzenia drogowego. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że kierujący 39-latek pojazdem marki VW Golf nie zastosował się do sygnalizacji świetlnej, a następnie nie ustąpił pierwszeństwa kierującemu 56-latkowi pojazdem marki Renault Captur, który ruszył na zielonym świetle. Policjanci szybko ustalili świadków zdarzenia. Uczestnicy po przebadaniu na zawartość alkoholu w organizmie byli trzeźwi. Pasażerowie pojazdu VW Golf trafili do szpitali, gdzie jeden z nich odniósł obrażenia powyżej dni 7. Wkrótce 39-latek, który spowodował wypadek drogowy, odpowie przed sądem.

 

Wedle prawa za spowodowanie wypadku drogowego sprawca podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby albo ciężki uszczerbek na jej zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

W niedzielę (14.08.2022) z polecenia oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie patrol policji został skierowany na ul. Wojska Polskiego. Według zgłoszenia miał tam poruszać się  kierujący, którego zachowanie mogło świadczyć o tym, że może on  znajdować pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze policji na miejscu ujawnili wskazywany pojazd peugeot, którego kierowcą okazał się 35-latek. Świadek zdarzenia widział, jak pierwotnie pojazd był nieprawidłowo zaparkowany, blokował wjazd dla karetki transportu medycznego. Gdy na miejscu pojawił się samochód medyków, mężczyzna ruszył z „piskiem” opon, po przejechaniu krótkiego dystansu jego auto zawisło na krawężniku. Kierowca wysiadł i usiłował wypchnąć pojazd na jezdnię, jednakże nie udało mu się to. Kierujący początkowo przyznał się do kierowania pojazdem, jednak gdy usłyszał o badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, mężczyzna zmienił zdanie – twierdził, że kierowcą był ktoś inny i odmówił poddania się badaniu. Ostatecznie mężczyzna zgodził się na badanie alkomatem – policyjne urządzenie wykazało obecność ponad promila alkoholu w organizmie 35-latka. Kierowca za swoje czyny wkrótce odpowie przed sądem.

Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem, będąc w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W niedzielę (14.08.2022), w nocy oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w miejscowości Platyny, w gminie Olsztynek. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 18-letni kierujący BMW na łuku drogi stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze, gdzie uderzył w przydrożne drzewo. Kierujący wraz z 19-letnim pasażerem, z poważnymi obrażeniami trafili do szpitala. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że 18-latek w ogóle nie powinien się znaleźć za kierownicą auta, gdyż nie miał do tego uprawnień. Ponadto mężczyźnie pobrano krew do badań na zawartość alkoholu w organizmie. Trwa wyjaśnienie wszelkich okoliczności i przyczyn tego wypadku drogowego.

 

  • Miejsce zdarzenia drogowego, uszkodzenia pojazdu BMW
    Miejsce zdarzenia drogowego, uszkodzenia pojazdu
  • Miejsce zdarzenia drogowego, uszkodzenia pojazdu BMW
    Miejsce zdarzenia drogowego, uszkodzenia pojazdu

 

W poniedziałek (15.08.2022) kierujący pojazdem Audi A6 przekroczył dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej, niż 50 km/h. Kierowcą okazał się 19-latek, który poczuł się zbyt pewnie za kierownicą - jechał 109km/h. Funkcjonariusze Policji na kierowcę nałożyli mandat karny w wysokości 1 500 zł, ukarali go 10 pkt karnymi, a także zatrzymali prawo jazdy.

(mw/kh)

Powrót na górę strony