Aktualności

39-latek może odpowiedzieć za spowodowanie kolizji po zażyciu marihuany

Każdy dzień pokazuje nam jak ludzie nieroztropnie podchodzą do kierowania pojazdem. Wsiadając za kółko miejmy świadomość, że odpowiadamy nie tylko za siebie ale i za innych uczestników ruchu drogowego. 39-latek na jednym z olsztyńskich rond doprowadził do kolizji drogowej z dwoma autami. Przy mężczyźnie znaleziono plastikowy pojemnik, a w nim prawie 0,5 grama suszu roślinnego. To nie koniec, ponieważ w toku prowadzenia dalszych czynności w mieszkaniu wynajmowanym przez 39-latka policjanci znaleźli kolejne ilości narkotyków.

W środę (17.08.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wysłał patrol policji na rondo Bema, gdzie miało dojść do zdarzenia drogowego z udziałęm trzech aut. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 39-letni kierujący pojazdem marki VW Polo, nie zachował należytej ostrożności, podczas zmiany swojego pasa ruchu, w wyniku czego doprowadził do zderzenia z pojazdami Opel Astra oraz VW Crafter. Z uwagi na "dziwne" zachowanie sprawcy kolizji, uczestnicy oraz świadkowie zdarzenia natychmiast zareagowali zabierając mu kluczyki od auta – zgodnie podejrzewali, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających. 39-latek w rozmowie z policjantami przyznał się, że około godzinę przed zdarzeniem zażył środki odurzające w postaci marihuany po czym wsiadł za kierownicę. Funkcjonariusze znleźli przy mężczyźnie i zabezpieczyli plastikowy pojemnik w którym jak się ostatecznie okazało znajdowało się pół grama suszu roślinnego – badanie narkotestem potwierdziło, że jest to marihuana. 39-latkowi pobrano krew do analizy pod kątem zawartośći nielegalnych substancji. Od wyników badań zależą dalsze losy sprawcy kolizji. Mężczyzna już stracił swoje prawo jazdy.

Film Kolizja drogowa

Opis filmu: Nagranie rozpoczyna i kończy biała plansza z napisem KOMENDA MIEJSKA POLICJI W OLSZTYNIE. Na filmie widoczny rejon skrzyżowania o ruchu okrężnym. Na nagraniu widać na prawym pasie ruchu osobowego volkswagena, którego kierowca omija inne pojazdy oczekujące na zmianę światła z czerwonego na zielone. Kierowca Vw w pewnym momencie wykonuje manewr skrętu w lewo, na skutek czego najeżdża i uszkadza dwa inne samochody. Kolejną sceną jest przyjazd policyjnego radiowozu z użyciem sygnałów świetlnych.

Pobierz plik Kolizja drogowa (format mp4 - rozmiar 19.87 MB)

Deskrypcja: Nagranie rozpoczyna i kończy biała plansza z napisem KOMENDA MIEJSKA POLICJI W OLSZTYNIE. Na filmie widoczny rejon skrzyżowania o ruchu okrężnym. Na nagraniu widać na prawym pasie ruchu osobowego volkswagena, którego kierowca omija inne pojazdy oczekujące na zmianę światła z czerwonego na zielone. Kierowca Vw w pewnym momencie wykonuje manewr skrętu w lewo, na skutek czego najeżdża i uszkadza dwa inne samochody. Kolejną sceną jest przyjazd policyjnego radiowozu z użyciem sygnałów świetlnych.

Następnego dnia (18.08.2022) w toku prowadzenia dalszych czynności przez policjantów z udziałem 39-latka mundurowi w wynajmowanym przez mężczyznę mieszkaniu znaleźli i zabezpieczyli ponad 10 gr marihuany. I choć na początku 39-latek wskazał policjantom adres pod którym nie mieszka, to i tak udało im się ustalić i dotrzeć do właściwego mieszkania w którym znajdowały się zakazane prawem substancje.

Policjanci przestrzegają przed negatywnymi skutkami zażywania substancji psychoaktywnych! Wszystkie narkotyki w sposób indywidualny oddziałowują na nasz organizm i wszystkie ograniczają nasze funcje psycho-motoryczne zaburzając m.in. zdolność do prowadzenia pojazdów.

Zgodnie z kodeksem karnym osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny będąc pod wpływem środka odurzającego lub znajdując się w stanie nietrzeźwości podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

(mw)

Powrót na górę strony