Aktualności

Już 1 września – czas bezpiecznie wracać do szkoły!

Na terenie powiatu olsztyńskiego rozpoczęły się działania policyjne o nazwie „Bezpieczna droga do szkoły”. Funkcjonariusze wyruszyli na ulice naszego miasta, aby przede wszystkim zapobiegać oraz dbać o bezpieczeństwo naszych najmłodszych. 1 września jest dla nich szczególnie ważnym dniem, ponieważ po wakacyjnej przerwie, wracają do swoich ulubionych nauczycieli i opiekunów.

Czas wolny dla uczniów skończył się bardzo szybko. Jeszcze chwilę temu dzieci mogły się beztrosko bawić na wyjazdach wakacyjnych, placach zabaw, boiskach, a teraz czeka je wyprawa do szkoły. Oprócz nowych zeszytów, czy artykułów biurowych wezmą ze sobą dobry humor i chęć do przyswajania nowej wiedzy. Żeby tak się stało, muszą wpierw dotrzeć do szkoły. W tym z pewnością pomogą swoim pociechą ich rodzice, ale i policjanci, którzy wzmożyli swoje patrole w tym jakże ważnym dniu. Policjanci na terenie powiatu olsztyńskiego wraz ze Strażą Miejską dbają o bezpieczeństwo dzieci, czuwając nad bezpieczeństwem w okolicach szkół i przedszkoli.

 

Na miejscu przed szkołami również nie mogło zabraknąć naszej maskotki „Sierżanta Żabusia”, który poprzez zabawę mógł rozpowszechniać zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i nie tylko. Dzieci otrzymały ulotki profilaktyczne, aby zawsze mogły w nie zerknąć i przypomnieć sobie jak należy się zachowanych oraz na co mają zwracać uwagę.

 

 • Maskotka "Sierżant Żabuś" przed szkołą
  Maskotka "Sierżant Żabuś"
 • Maskotka "Sierżant Żabuś" przed szkołą
  Maskotka "Sierżant Żabuś"
 • Maskotka "Sierżant Żabuś" przed szkołą
  Maskotka "Sierżant Żabuś"

 

Funkcjoniariusze od początku września skoncentrują się na nadzorowaniu przejść dla pieszych. Ze strony policjantów możemy także liczyć na pomoc w bezpiecznym przemieszczeniu się przez jezdnie, chociażby przeprowadzeniu przez pasy. Zajmą się również stałą kontrolą kierowców, to czy ich stan trzeźwości podczas kierowania pojazdem jest bez zastrzeżeń, czy posiadają wymagane wyposażenie, a także czy stan techniczny auta jest odpowiedni. Kontrolą czy w odpowiedni sposób rodzice przywożą swoje pociechy do szkół i przedszkoli zwracając szczególną uwagę na to, czy mają zapięte na sobie pasy bezpieczeństwa oraz przewożą je w foteliku.

 

 • Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym
  Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym
 • Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym
  Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym
 • Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym
  Policjant nadzorujący bezpieczeństwo w ruchu drogowym

 

Pamiętajmy o przepisach!

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, każde dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat - sytuacja ta nie dotyczy strefy zamieszkania, gdzie dzieci mogą swobodnie się poruszać. Przepis ten nie dotyczy też drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych. Dzieci powinny być przewożone w aucie zgodnie z przepisami.

Zabrania się korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektrycznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, torowisko, w tym na przejściu dla pieszych.

Pieszemu zabrania się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Wedle prawa każdy pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Wyjątkiem jest tramwaj: przed tym pojazdem pieszy pierwszeństwo ma tylko wtedy, gdy znajdzie się już na przejściu dla pieszych.

 

(mw/rj)

Powrót na górę strony