Aktualności

Policyjni motocykliści na torze w Bednarach

Przyjemne z pożytecznym – tak o pełnieniu służby motocyklem służbowym mówią policjanci, którzy mają to szczęście, aby drogi Olsztyna i powiatu olsztyńskiego patrolować na dwóch kółkach. Dla poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz podniesieniu własnych umiejętności policyjni motocykliści szkolą się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Bednary Driving City. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów policjanci szlifowali technikę pokonywania zakrętów, slalomów, gwałtownego hamowania, jazdy po torze w warunkach zbliżonych do tych, które panują na drodze publicznej. W elitarnej grupie szczęśliwców znalazło się dwóch policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Policjanci z całej Polski szkolą się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Bednary Driving City. "Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego..." - pod taką nazwą odbyło się specjalistyczne szkolenie policjantów ruchu drogowego pełniących służbę motocyklami. Założenia szkolenia to poszerzenie wiedzy z zakresu jazdy motocyklem oraz podniesienie umiejętności kierowania motocyklem po to, aby w sposób bezpieczny wykorzystać potencjał tej maszyny w codziennej służbie na rzecz mieszkańców Olsztyna i powiatu olsztyńskiego.

Pod bacznym okiem instruktora policjanci doskonalili swoje umiejętności z zakresu wiedzy teoretycznej i praktycznej, w której skład wchodziły takie elementy jazdy jak: slalom bramkowy i między pachołkami, jazda po okręgu, jazda po torze w kształcie "8", pokonywanie zakrętów przy różnych prędkościach i z zachowaniem właściwej pozycji na motocyklu, a także prawidłowego toru jazdy, hamowanie przy użyciu tylko jednego hamulca przedniego/tylnego na przemian z hamowaniem awaryjnym z ominięciem przeszkody.

  • Zdjęcie przedstawia tor motocyklowy po którym jedzie motocykl skręcający w lewo.
  • Zdjęcie przedstawia grupę kilkunastu uczestników szkolenia specjalistycznego.
  • Zdjęcie przedstawia uczestników szkolenia specjalistycznego

Do służby motocyklem policjant musi się odpowiednio przygotować, Jak każdy miłośnik tego typu maszyn, funkcjonariusz wyposażony jest w kombinezon ochronny, dobrej jakości kask, buty, ochraniacze na newralgiczne punkty ciała oraz elementy odblaskowe zwiększające widoczność kierowcy. Mundurowi przed wyjazdem zaopatrują jednoślady w niezbędny do pełnienia służby sprzęt taki jak alkomaty, mierniki prędkości, dokumentację służbową..., wszystkie muszą być równomiernie rozmieszczone w kufrach, ponieważ od tego w dużej mierze zależy stabilność i sterowność motocykla. Doświadczeni motocykliści wiedzą doskonale, że na komfort jazdy i bezpieczeństwo w ruchu drogowym wszystkich uczestników ruchu wpływa każdy, nawet najmniejszy detal.

Na drodze jest miejsce dla każdego!

(rp)

Powrót na górę strony