Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 1 wypadku oraz 19 kolizji drogowych. Policjanci wyeliminowali z dróg 2 nietrzeźwych kierujących. Przypominamy, że 17 września weszły w życie zmiany w przepisach ruchu drogowego.

W piątek (16.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic miasta funkcjonariusz Aresztu Śledczego w Olsztynie ujął nietrzeźwego kierującego. Z relacji zgłaszającego wynikało, że w jednym ze sklepów zauważył nietrzeźwego mężczyznę, który po chwili wsiadł do auta, wypił alkohol i odjechał. Funkcjonariusz natychmiast zareagował. Zadzwonił pod numer alarmowy 112, a następnie w bezpieczny sposób zajechał drogę kierującemu skodą, uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Po chwili na miejscu pojawił się policyjny patrol, któremu został przekazany mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało w organizmie 45-latka ponad 1,5 promila alkoholu. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna nie posiada prawa jazdy, a pojazd którym się poruszał, nie miał aktualnych badań technicznych i polisy OC.

45-latek wkrótce przed sądem odpowie za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna. Mężczyzna nie uniknie również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe.

W sobotę (17.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o kolizji w rejonie skrzyżowania ul. Partyzantów i Artyleryjskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 28-letnia kierująca osobowym nissanem nie zastosowała się sygnalizacji świetlnej nadającej sygnał czerwony, wjechała na skrzyżowanie i uderzyła w osobową toyotę. Na szczęście w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że kierowcy byli trzeźwi. 28-latka zgodnie z aktualnym taryfikatorem została ukarana mandatem w kwocie 1500 zł. Na jej konto wpłynie także 15 punktów karnych.

Przypominamy, że 17 września weszły w życie kolejne zmiany w przepisach ruchu drogowego. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.

Przykładowo za wyprzedzanie w rejonie przejścia dla pieszych za pierwszym razem kierowcy grozi mandat karny w kwocie 1500 złotych oraz 15 punktów karnych. Natomiast za drugim razem będzie to już 3000 złotych i 15 punktów karnych.

Zmieniają się także ilości punktów karnych nakładanych przez służby za poszczególne wykroczenia w ruchu drogowym.  Maksymalnie za jedno wykroczenie można otrzymać, nie jak do tej pory 10 punktów karnych, a 15 punktów karnych. Punkty będą się kasować dopiero po upływie 2 lat od momentu opłaty mandatu. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

Zachęcamy wszystkich kierowców do zapoznania się z nowym taryfikatorem:
https://www.policja.pl/pol/aktualnosci/223024,Juz-od-17-wrzesnia-zmiany-w-przepisach-Prawo-o-ruchu-drogowym-SPOT.html

(aj)

 

Powrót na górę strony