Aktualności

Kolejne oszustwo internetowe

W dalszym ciągu przestrzegamy przed oszustami internetowymi. Niestety nasze apele nie trafiają do wszystkich. O konsekwencjach braku ostrożności podczas transakcji internetowych przekonał się pewien 45-latek. Mężczyzna podczas konwersacji zawierzył przestępcom i bez zastanowienia wszedł w wysłane linki. W ten sposób stracił 5 tysięcy złotych.

We wtorek (20.09.2022) olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie internetowym. Z relacji pokrzywdzonego wynikało, że 45-latek na jednym z portali ogłoszeniowych zamieścił ofertę sprzedaży roweru. Po chwili z mężczyzną skontaktował się potencjalny kupujący. Oszust w trakcie konwersacji wysłał link odsyłający do firmy kurierskiej. Tam pokrzywdzony po wpisaniu danych osobowych został przekierowany na witrynę swojego banku celem rzekomego odebrania pieniędzy za sprzedany rower. 45-latek na fałszywej stronie internetowej podał login i hasło do bankowości internetowej. Po chwili mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustów. Z jego konta zniknęło 5 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!
Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.
Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony