Aktualności

Wybrane wykroczenia ujawnione przez policjantów z Grupy Speed

Pierwsza grupa "SPEED" powstała w stołecznej komendzie pod koniec 2018 roku. Sprawdzona formuła zaowocowała rozprzestrzenieniem specjalistycznych grup nastawionych na eliminowanie niebezpiecznych i agresywnych zachowań kierowców na teren całego kraju. Od lipca 2019 roku w każdej komendzie wojewódzkiej Policji działają specjalne komórki grupy "SPEED".

Od początku działania grupy "SPEED" nastawione są na eliminowanie z ruchu drogowego uczestników ruchu drogowego lekceważących przepisy. Zadaniem policjantów jest ujawnianie wykroczeń polegających m.in na przekraczaniu dozwolonej prędkości czy ryzykownych manewrach w rejonie przejść dla pieszych po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku i skalę ich skutków. Przedstawiamy dwa przykłady zachowań kierowców, którzy swój pośpiech przypłacili wysokim mandatem oraz dużą liczbą punktów karnych – zgodnie z obowiązującymi od 17 września 2022 roku zmianami przepisów drogowych.

W środę (28.09.2022 r.) w Olsztynie na al. Warszawskiej o surowych konsekwencjach niestosowania się do sygnalizacji świetlnej przekonał się 64-letni kierujący suwem. Roztropny kierowca przejazd przy czerwonym świetle przypłacił mandatem karnym w kwocie 500 zł oraz 15 punktami karnymi.

Również w środę (28.09.2022 r.) i również na al. Warszawskiej wideorejestrator radiowozu wykorzystywanego przez grupę "SPEED" zarejestrował kierującego autem osobowym, który jadąc lewym pasem ruchu, wyprzedzał sąsiedniego uczestnika ruchu drogowego. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że do tego manewru doszło w rejonie przejścia dla pieszych i w chwili, gdy przed przejściem osoba piesza oczekiwała na możliwość pokonania jezdni. Mandat karny za to wykroczenie to 1500 zł oraz 15 punktów karnych.

Deskrypcja do filmu: Nagranie rozpoczyna i kończy ciemna plansza z napisem GRUPA SPEED. Na nagraniu w pierwszym klipie widoczne jest wykroczenie w ruchu drogowym polegające na nieprawidłowym wyprzedzaniu w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych. Następne nagranie przedstawia kolejne wykroczenie w ruchu drogowym polegające na przejeździe auta przy czerwonym świetle.

Film VID-20220929-WA0010.mp4

Opis filmu: Nagranie rozpoczyna i kończy ciemna plansza z napisem GRUPA SPEED. Na nagraniu w pierwszym klipie widoczne jest wykroczenie w ruchu drogowym polegające na nieprawidłowym wyprzedzaniu w rejonie oznakowanego przejścia dla pieszych. Następne nagranie przedstawia kolejne wykroczenie w ruchu drogowym polegające na przejeździe auta przy czerwonym świetle.

Pobierz plik VID-20220929-WA0010.mp4 (format mp4 - rozmiar 5 MB)

Przypominamy o obowiązujących od 17 września 2022 roku surowszych karach za niektóre wykroczenia. Obaj kierujący, którzy popełnili powyższe wykroczenia, zostali poinformowani, że w przypadku ponownego wykonania tego typu manewru ich kara zostanie podwojona. Pamiętajmy, że będąc świadomym uczestnikiem ruchu drogowego, świadomie podejmując ryzykowne manewry, z własnej woli narażamy się również na surowe konsekwencje naszych zachowań.

(rp)

Powrót na górę strony