Aktualności

Akt oskarżenia przeciwko 20- i 21-latkowi za oszustwa poprzez komunikator internetowy

Zarzut oszustwa usłyszało dwóch mężczyzn w wieku 20 i 21 lat, którzy działając wspólnie i w porozumieniu, za pośrednictwem komunikatora internetowego wprowadzili kilka osób w błąd co do swojej tożsamości. Młodzi mężczyźni podszywali się pod inne osoby i rozsyłali wiadomości z prośbą o wsparcie finansowe poprzez przesyłanie kodów BLIK. Pokrzywdzenia stracili łącznie 2 tys. zł. Do sądu wpłynął akt oskarżenia. Zgodnie z kodeksem karnym sprawcom oszustwa może grozić 8 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej pracowali nad ujawnieniem sprawców oszustwa internetowego. Modus operandi polegał na rozsyłaniu za pomocą komunikatora społecznego wiadomości z prośbą o wsparcie finansowe. Wcześniej sprawcy uzyskiwali dostęp do przypadkowego profilu w znanej aplikacji.

Działając w ten sposób, w kwietniu 2022 roku mężczyźni zdołali oszukać przynajmniej 3 osoby, które przesyłając kody BLIK, straciły łącznie 2 tys. zł. W wyniku pracy operacyjnej funkcjonariuszy z wydziału dw. z przestępczością gospodarczą udało się namierzyć i dotrzeć do sprawców oszustwa. Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 20 i 21 lat, którym przedstawiono zarzut oszustwa – mężczyźni przyznali się do zarzucanych czynów. Działania śledczych zaowocowały skierowaniem do sądu aktu oskarżenia przeciwko 20- i 21-latkowi. Mężczyźni odpowiedzą za włamanie się na konto społecznościowe oraz za przestępstwo oszustwa zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności.

(rp/tm)

Powrót na górę strony