Aktualności

Drogowe podsumowanie weekendu

W miniony weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 2 wypadków oraz 25 kolizji drogowych. Funkcjonariusze, dbając o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, wyeliminowali z dróg nietrzeźwych kierujących czy piratów drogowych.

W piątek (07.10.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na ul. Pstrowskiego w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 16-letnia dziewczyna, jadąc hulajnogą elektryczną wraz z pasażerką, zignorowała sygnał nadawany przez sygnalizator i przejechała przez oznakowane przejście dla pieszych na czerwonym świetle. Następnie nastolatka straciła panowanie nad jednośladem i wraz z koleżanką upadły na chodnik. W wyniku zdarzenia 17-letnia pasażerka uderzyła w barierkę. Na szczęście nic nikomu poważnego się nie stało. Okazało się, że nastolatki były pod wpływem alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało obecność w organizmie 16-latki ponad jeden promil alkoholu. Ponadto nieletnia próbowała wprowadzić w błąd funkcjonariuszy, podając wielokrotnie fałszywe dane osobowe. Ostatecznie obie dziewczyny zostały przekazane pod opiekę rodziny. Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu rodzinnego i nieletnich. 16-latka odpowie za kierowania hulajnogą w stanie nietrzeźwości, przejazd na czerwonym świetle, przewożenie hulajnogą pasażerki oraz wprowadzenie w błąd funkcjonariuszy co do swojej tożsamości.

Tego samego dnia policjanci pracowali na miejscu kolejnego zdarzenia drogowego, tym razem na al. Sikorskiego. Ze wstępnych ustaleń wynika, że 44-letni kierujący osobowym volkswagenem nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze i najechał na tył renault, które uderzyło w kolejne auto – osobowego forda. Okazało się, że sprawca kolizji był nietrzeźwy. W organizmie 44-latka krążyło prawie 2,5 promila alkoholu. Ponadto wybrał się on w podróż, mimo orzeczonego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Wkrótce mężczyzna odpowie za kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz wbrew sądowemu zakazowi. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W sobotę (08.10.2022) oficer dyżurny olsztyńskiej jednostki policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że świadkowie ujęli nietrzeźwego kierującego. Z relacji zgłaszających wynikało, że przed jednym ze sklepów zauważyli mężczyznę, który na parking przyjechał motorowerem. Po chwili wszedł on do placówki handlowej i próbował zakupić alkohol. Świadkowie, mając świadomość, że mężczyzna jest kompletnie pijany, postanowili zadzwonić na numer alarmowy, a następnie uniemożliwili mu odjazd z parkingu. Kierujący został przekazany interweniującym funkcjonariuszom. Okazał się nim 30-letni mieszkaniec Olsztyna. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie ponad 2 promile alkoholu. Mężczyzna odpowie za kierowanie motorowerem w stanie nietrzeźwości. Grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna.

W niedzielę (09.10.2022) policjanci na jednej z dróg w gminie świątki zatrzymali do kontroli drogowej osobowego volkswagena. Jej powodem było przekroczenie przez kierującego dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym o 56 km/h. 61-latek zgodnie z obowiązującymi przepisami stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 13 punktów karnych.

(aj)

 

Powrót na górę strony