Aktualności

BISKUPIECKIE SPOTKANIE Z SENIORAMI W RAMACH DZIAŁAŃ „FAŁSZYWY TELEFON – ZAGROŻONE OSZCZĘDNOŚCI”

O metodach oszustów działających na szkodę osób starszych oraz sposobach przeciwdziałania tym procederom wspólnie dyskutowali w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Biskupcu seniorzy i przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Seniorzy często stają się ofiarami oszustów, działających na ich szkodę. Przestępcy podszywając się pod członków rodziny, przyjaciół, policjantów, pracowników socjalnych, lekarzy itp. wyłudzają duże sumy pieniężne od osób starszych. By uczulić seniorów na czyhające zagrożenia a także przekazać im informację jak na nie reagować, na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, a dokładnie w mieście Olsztynie oraz powiecie olsztyńskim, odbywa się cykl spotkań w ramach projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”.

10 października br. dwie przedstawicielki Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wraz z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Biskupcu zorganizowali oraz przeprowadzili spotkanie profilaktyczne w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Biskupcu z seniorami.

Podczas spotkania omówiono metody działania oszustów, w tym najczęściej popełniane przestępstwa wobec osób starszych oraz samotnie zamieszkujących. Prelegenci opowiadali o „chwytach”, jakie stosują oszuści podczas rozmowy, żeby wydobyć jak najwięcej informacji od seniorów i uśpić ich czujność. Omówiono charakterystykę wielu metod działania sprawców przestępstw na osobach starszych, w tym na tzw. „wnuczka”, „na policjanta” czy „pracownika banku”. Uczestników spotkania zapoznano z nowymi sposobami działania sprawców wyłudzających pieniądze przez internet, w tym zwracano uwagę na oszukańcze oferty sprzedaży opału czy nieprawdziwe zapisy na szczepienia.

Apelowano do seniorów w sprawie umiejętnego czytania sms-ów oraz e-maili, które otrzymują, ponieważ wiele wiadomości dotyczy fałszywych informacji o „dopłatach” do paczek, niezapłaconym rachunku za energię elektryczną, gaz itp. czy „konieczności” zawarcia nowej umowy np. na telefon. Podkreślano, żeby nie wchodzić w nieznane linki oraz nie dokonywać żadnych płatności poprzez przekierowania z tychże linków na strony bankowości elektronicznej. Zwracano uwagę aby nie podawać nikomu swoich danych wrażliwych, w tym adresu, numeru PESEL i dokumentu, loginów i haseł do kont bankowych oraz aplikacji internetowych. Ponadto funkcjonariusz KP w Biskupcu przypomniał o bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda” umożliwiającej szybki kontakt ze swoim dzielnicowym oraz promował Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Na zakończenie spotkania policjanci przekazali seniorom zestawy gadżetów z logo akcji „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”, w tym torby materiałowe, breloki z numerami telefonów alarmowych i kubki ceramiczne.

„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowany do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy, która jest najbardziej narażona na skutki oszustw m.in. „na wnuczka” czy „na policjanta”.

(dm)

Powrót na górę strony