Aktualności

Uwaga na oszustów w sieci!

W dalszym ciągu przestrzegamy przed oszustami internetowymi. Niestety nasze apele nie trafiają do wszystkich. O konsekwencjach braku ostrożności podczas transakcji internetowych przekonała się pewna 41-latka. Kobieta podczas konwersacji z oszustem bez zastanowienia weszła w wysłany link i straciła ponad 2 tysiące złotych.

W niedzielę (16.09.2022) do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zgłosiła się 41-latka, która poinformowała, że padła ofiarą oszustów. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jednym z portali społecznościowych zamieściła ogłoszenie dotyczące sprzedaży koszulki. Z kobietą skontaktował się potencjalny kupiec. Oszust w trakcie konwersacji wysłał link odsyłający do firmy kurierskiej. Tam pokrzywdzona po wpisaniu danych osobowych została przekierowana na witrynę swojego banku, celem rzekomego odebrania pieniędzy za sprzedane ubranie. 41-latka na fałszywej stronie internetowej podała login i hasło do bankowości internetowej. Kobieta po chwili zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Z jej konta zniknęło ponad 2 tysięcy złotych.

Apelujemy o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci!


Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.

Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.
Przypominamy także o najczęstszych technikach phishingowych stosowanych przez przestępców: https://policja.pl/pol/aktualnosci/212455,Top-5-najczestszych-technik-phishingowych.html

(aj)

 

Powrót na górę strony