Aktualności

Weekend na naszych drogach – podsumowanie

Data publikacji 17.10.2022

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 3 wypadków oraz 22 kolizji drogowych. Mimo licznych apeli, ciągle zdarzają się osoby, które lekceważą obowiązujące przepisy oraz narażają swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy „na podwójnym gazie” czy piraci drogowi muszą liczyć się z surowymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

W piątek (14.09.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w rejonie skrzyżowania ul. Sielskiej i Kapitańskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 19-latek jadąc hulajnogą elektryczną drogą dla rowerów w pewnym momencie stracił panowanie nad jednośladem. Następnie zjechał do lewej krawędzi ścieżki i zderzył się z jadącym z naprzeciwka 35-latkiem jadącym rowerem. Ponadto 19-latek wbrew obowiązującym przepisom przewoził hulajnogą pasażera. Rowerzysta trafi do szpitala na badania, a zdarzenie ostatecznie zakwalifikowano jako kolizję drogową.

19-latek za popełnione wykroczenia został ukarany dwoma mandatami w łącznej kwocie 2800 złotych.

Przypominamy o zasadach bezpieczeństwa podczas poruszania się hulajnogą elektryczną: https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/97081,W-trosce-o-bezpieczenstwo-uzytkownikow-hulajnog-elektrycznych.html

W sobotę (15.09.2022r.) olsztyńscy policjanci pracowali na miejscu kolejnej kolizji, tym razem w rejonie skrzyżowania ul. Pieniężnego oraz 22 Stycznia. W tym przypadku jej prawdopodobną przyczyną było nieustąpienie pierwszeństwa przez 24-letniego kierującego bmw, który uderzył w osobowego opla. Ponadto w trakcie czynności okazało się, że sprawca kolizji był pod wpływem alkoholu. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy. Wkrótce odpowie on za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu.

  • Zdjęcie zdarzenia drogowego na ul. Pieniężnego i 22 Stycznia.

Tego samego dnia funkcjonariusze z olsztyńskiej drogówki na DK 16 zatrzymali do kontroli osobowe volvo. Powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 36 km/h. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 27-latek w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień. Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. Kierowanie pojazdem bez wymaganych uprawnień jest to wykroczenie, za które grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

Kilka godzin później został zatrzymany kolejny pirat drogowy. Na al. Warszawskiej policjanci zatrzymali kierującego osobowym seatem, który jechał z prędkością 108 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. 21-latek stracił już prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Ponadto zgodnie z aktualnym taryfikatorem został ukarany mandatem w kwocie 1500 złotych. Na jego konto wpłynie także 13 punktów karnych.

Także w sobotę, policjanci na al. Wojska Polskiego w Barczewie interweniowali wobec kierującego osobowym volkswagenem. 35-latek nie ustąpił pierwszeństwa pieszym przechodzącym przez oznakowane przejście dla pieszych. Mężczyzna za popełnione wykroczenie został ukarany mandatem w kwocie 1500 zł oraz 15 punktami karnymi.

W niedzielę (16.10.2022) wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym na jednej z dróg w gminie Barczewo. Ze wstępnych ustaleń funkcjonariuszy pracujących na miejscu wynika, że 37-letni kierujący motorowerem uderzył w przebiegającą przez jezdnię sarnę. Następnie stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w przydrożne drzewo. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 37-latka krążyły ponad 2 promile alkoholu. Ponadto okazało się, że na mężczyźnie ciąży dożywotni sądowy zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Zgodnie z kodeksem karnym za jazdę wbrew sądowemu zakazowi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony