Aktualności

Na "policjanta" – oszukana seniorka straciła 10 tys. zł

86-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na policjanta". Kobieta, będąc przekonana o konieczności udzielenia pomocy "policjantom" walczącym z grupą oszustów wykonywała posłusznie wszystkie polecenia oszustów, poszła do banku, wypłaciła 10 tys. zł i przekazała je wskazanemu mężczyźnie. Dopiero rozmowa z członkiem rodziny przekonała kobietę, że padła ofiarą prawdziwych przestępców, co potwierdził policjant przyjmujący zawiadomienie o oszustwie.

Do olsztyńskiej komendy zgłosiła się 86-letnia mieszkanka Olsztyna, która pomagając "policjantom" straciła 10 tys. zł. Z jej relacji wynikało, że odebrała telefon od mężczyzny podającego się za "policjanta" pracującego nad ustaleniem i zatrzymaniem grupy oszustów współpracujących z pracownikami banków. Mężczyzna poinformował kobietę, że jej środki finansowe mogą być zagrożone, dlatego poprosił seniorkę o zachowanie dyskrecji i pomoc w schwytaniu szajki oszustów. 86-latka wykonując polecenia mężczyzny podszywającego się za policjanta, wybrała na klawiaturze swojego telefonu wskazany numer, po to, aby rzekomo sprawdzić wiarygodność planowanych działań u przełożonego funkcjonariusza. Kolejna prośba to zakaz rozłączania się z rozmówcą i wykonywanie poleceń zgodnie z instrukcją – seniorka poszła do banku, wypłaciła pieniądze w kwocie 10 tys. zł i w swoim mieszkaniu oczekiwała na "policjanta" aby przekazać mu w depozyt wybrane pieniądze. Po kilku minutach było już po wszystkim, 86-latka przekazała nieznanemu mężczyźnie pieniądze i wtedy kontakt się urwał.

Następnego dnia, 86-latka opowiedziała swoją historię członkowi rodziny – ten od razu wiedział, że doszło do oszustwa. Gdy kobieta zgłosiła się do olsztyńskiej jednostki Policji, funkcjonariusz nie miał dla niej dobrych wiadomości – poinformował kobietę, że padła ofiarą oszustów. W tej sprawie przyjęto zawiadomienie przestępstwa oszustwa, za które kodeks karny przewiduje kare do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność w kontaktach telefonicznych z obcymi. Nie dajmy się zwieść osobom proponującym telefonicznie usługi finansowe czy pomoc policji w zatrzymywaniu osób odpowiedzialnych za wyłudzanie pieniędzy. Pamiętajmy, że Policja podczas swoich działań NIGDY nie prosi o pieniądze! O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy niezwłocznie należy poinformować Policję dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

(rp)

Powrót na górę strony