Aktualności

Nietrzeźwa matka opiekowała się dwójką swoich dzieci

2 promile alkoholu miała w swoim organizmie 38-letnia kobieta, która miała pod "opieką" dzieci w wieku 14 i 17 lat. O niebezpiecznej sytuacji, Policję zawiadomił kurator sądowy, który miał podejrzenia co do stanu świadomości kobiety zajmującej się dziećmi. O zdarzeniu policjanci poinformują sąd rodzinny, który dokładnie sprawdzi, czy 38-latka swoim zachowaniem mogła doprowadzić do niebezpieczeństwa utraty życia lub zdrowia, za co zgodnie z kodeksem karnym może grozić kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (28.10.2022 r.) o godzinie 17:00 policjanci z olsztyńskiej jednostki Policji otrzymali zgłoszenie, że 38-letni kobieta sprawująca opiekę nad dwójką swoich dzieci może znajdować się pod wpływem alkoholu. Na miejscu policjanci zastali kobietę oraz dzieci w wieku 14 i 17 lat. I choć 38-latka mówiła, że nie spożywała alkoholu to silna jego woń wydobywająca się z ust nieodpowiedzialnej oraz zaburzona równowaga mówiły co innego. Badanie alkomatem wykazało obecność 2 promili alkoholu w organizmie 38-latki.

Dzieci zostały przekazane pod opiekę ich dziadka. Dokumentacja z przeprowadzonej interwencji zostanie przekazana do Sądu Rodzinnego i Nieletnich w Olsztynie, który zbada sytuację rodzinną. Funkcjonariusze dokładnie sprawdzą, czy 38-latka swoim zachowaniem nie naraziła dzieci na niebezpieczeństwo.

Policjanci apelują do rodziców i opiekunów o zwracanie szczególnej uwagi na bezpieczeństwo najmłodszych. Przypominamy, że ich bezpieczeństwo w największe mierze zależy od dorosłych, którzy powinni stanowić dla nich niekwestionowany wzór do naśladowania.

Przypominamy o konsekwencjach prawnych nieodpowiedniej opieki!

Artykuł 160 Kodeksu Karnego [Narażenie na niebezpieczeństwo]
§ 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Nie podlega karze za przestępstwo określone w § 1-3 sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo.
§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

(rp)

Powrót na górę strony