Aktualności

Podsumowanie policyjnych działań "Wszystkich Świętych 2022"

Ogólnopolskie działania policjantów "Wszystkich Świętych 2022" już za nami. Dla większości z nas był to czas zadumy i spokoju, czas odwiedzin grobów naszych bliskich często oddalonych od naszego miejsca zamieszkania nawet kilkaset kilometrów. Dla policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podobnie jak w latach ubiegłych działania "Wszystkich Świętych" były czasem wytężonej pracy na rzecz bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz osób odwiedzających groby. W tym roku główne obchody święta przypadły we wtorek, co dało niektórym możliwość skorzystania z przedłużonego weekendu. Podczas tegorocznych działań, policjanci interweniowali w stosunku do kierowców niestosujących się do ograniczeń prędkości czy tych, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Na szczęście podczas policyjnych działań na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego nikt nie zginął.

Od piątku (28.10.2022 r.) trwały policyjne działania "Wszystkich Świętych 2022". Olsztyńscy policjanci tradycyjnie wspierani byli przez funkcjonariuszy innych służb, m.in. Żandarmerii Wojskowej, Straży Miejskiej, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego, a także pracowników nadzoru ruchu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie. Funkcjonariusze oraz pracownicy poszczególnych służb wspólnie dążyli do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym oraz osobom odwiedzającym nekropolie położone na terenie Olsztyna i w jego pobliżu. Podczas tegorocznych działań nie odnotowano wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Niestety nie zabrakło kierujących, którzy swoim zachowaniem narazili innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo czy tych, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu.
Podczas tegorocznego zabezpieczenia na terenie Olsztyna i powiatu olsztyńskiego policjanci pracowali na miejscu 2 wypadków drogowych i 57 kolizji. Funkcjonariusze skontrolowali ponad 200 pojazdów, a na 22 kierujących nałożyli mandaty karne w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Z ruchu drogowego zostało wyeliminowanych również 7 kierujących, którzy w stanie nietrzeźwości odważyli się wsiąść za kierownicę.

 • Zdjęcie przedstawia policjanta ruchu drogowego podczas zabezpieczenia działań "Wszystkich Świętych 2022"
 • Zdjęcie przedstawia policjanta ruchu drogowego podczas zabezpieczenia działań "Wszystkich Świętych 2022"
 • Zdjęcie przedstawia policjanta ruchu drogowego podczas zabezpieczenia działań "Wszystkich Świętych 2022"

W piątek (28.10.2022 r.) po godzinie 14:30 po zderzeniu czołowym samochodu osobowego z dostawczym busem zablokowana została droga wojewódzka nr 593. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu zdarzenia wynika, że 29-letni kierujący osobowym audi z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z jadącym z naprzeciwka kierującym dostawczym citroenem. Na skutek tego zdarzenia do szpitala z obrażeniami trafili obaj kierujący. Na miejsce zadysponowano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Utrudnienia w miejscu wypadku trwały przez kilka godzin.

 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.

Również w piątek (28.10.2022 r.), tym razem przed godziną 20:00, policjanci ruchu drogowego nadzorując drogę krajową nr 16, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego motorowerem. Powodem kontroli była jazda bez włączonych świateł mijania. Okazało się, że 26-letni mieszkaniec gminy Dywity jest kompletnie pijany – w jego organizmie krążyły blisko 2 promile alkoholu. Sprawdzenie 26-latka w policyjnych systemach wykazało również, że mężczyzna miał cofnięte uprawnienia do kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. 26-latek już wkrótce będzie tłumaczyć się przed sądem – odpowie za kierowanie po alkoholu oraz za niestosowanie się do wyroku sądu.

W sobotę (29.10.2022 r.) po godzinie 13:00 policjanci pojechali do miejscowości Trękusek, gdzie świadek zatrzymał nietrzeźwego kierującego. Mężczyzna siedzący za kierownicą Renault nie dość, że miał cofnięte uprawnienia do kierowania, to na dodatek był kompletnie pijany. Badanie policyjnym alkomatem wykazało obecność w jego organizmie prawie 2 promile alkoholu.

W środę (02.10.2022 r.) około godziny 7:30 na drodze krajowej nr 16 doszło do zdarzenia drogowego z udziałem kierującego samochodem osobowym i pojazdu ciężarowego wraz z naczepą. Sprawcą kolizji był kierujący osobowym renault, który jadąc od Olsztyna, przed miejscowością Rapaty na łuku drogi w lewo stracił panowanie nad kierowanym pojazdem. Mężczyzna wpadł w poślizg, uderzył w bok naczepy pojazdu ciężarowego, zjechał na pobocze, gdzie doszło do wywrócenia jego pojazdu na dach. Miejsce zdarzenia zabezpieczali strażacy ochotnicy z pobliskiej miejscowości. Pracujący nad wyjaśnieniem okoliczności zdarzenia nie mieli wątpliwości, że jego sprawca jest 58-letni kierujący dostawczym renault, który nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze. Okazało się, że sprawca kolizji drogowej znajdował się w stanie po użyciu alkoholu – badanie alkomatem wykazało obecność w jego organizmie alkoholu o stężeniu przekraczającym 0,2 promila.

 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.

Ostatniego dnia policyjnych działań (wtorek – 02.10.2022 r.) na terenie Olsztyna doszło do groźnej kolizji drogowej z udziałem dwóch samochodów osobowych. Zdarzenie miało miejsce po godzinie 18:00 na ul. Pstrowskiego w rejonie skrzyżowania z ul. Mielczarskiego w Olsztynie. Wg ustaleń policjantów ruchu drogowego, kierująca osobowym audi, wyjeżdżając z drogi podporządkowanej, nie udzieliła pierwszeństwa prawidłowo jadącemu kierującemu osobowym mitsubishi, czym doprowadziła do zderzenia pojazdów. W wyniku tej sytuacji, auto kierowane przez 23-latka przewróciło się na bok, blokując jezdnię przez ponad godzinę. Nikt na szczęście nie został ranny i skończyło się jedynie na uszkodzeniu samochodów uczestniczących w kolizji. 24-latka za niezachowanie należytej ostrożności i spowodowanie kolizji drogowej ukarana została wysokim mandatem karnym oraz 10 punktami karnymi.

 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
 • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.

Tegoroczne zabezpieczenie "Wszystkich Świętych 2022" można zaliczyć do bezpiecznych. Na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego nikt nie zginął. Jest zasługa nie tylko służb pracujących na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, ale również samych uczestników ruchu, którzy z jednej strony stosowali się do obowiązujących przepisów, a z drugiej strony stanowczo reagowali na wykroczenia czy przestępstwa drogowe popełniane przez innych.

(rp)

 

Powrót na górę strony