Aktualności

Wyłudzili pieniądze podając się za siostrę - kolejny przypadek oszustwa na BLIK w Olsztynie

To już nie pierwszy przypadek wyłudzenia, kiedy oszuści podszywają się pod znajomych czy rodzinę, wykorzystując przy tym komunikatory i portale społecznościowe. Prośby o pilną pożyczkę lub przelew to nowy sposób na kradzież. Dzięki otrzymanemu podstępem kodowi do płatności mobilnej, oszuści wypłacają pieniądze z konta. W Olsztynie przestępca podszywając się pod siostrę pokrzywdzonej za pomocą komunikatora doprowadził ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę 2000 złotych.

W czwartek (03.11.2022r.) w Olsztynie około godziny 19:00, 49-letnia kobieta otrzymała przez komunikator wiadomość z konta należącego do siostry. Nadawca prosił o opłacenie paczek za pomocą kodu BLIK. Kobieta potwierdziła dwa przelewy po 1000 zł za pomocą aplikacji bankowej. Po fakcie zadzwoniła do siostry, lecz ta zaprzeczyła, żeby do niej pisała w sprawie przelewów. 49-latka czym prędzej zablokowała za pomocą infolinii konto bankowe. Następnego dnia do Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wpłynęło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

To przestępstwo przeciwko mieniu. Zgodnie z art. 286 paragraf 1 Kodeksu Karnego ,,Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzania własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Apelujemy, aby w razie wątpliwości zadzwonić do rzekomego bliskiego. Jeśli osoba, z którą się kontaktujemy nie ma pojęcia o zaistniałym zdarzeniu, to prawdopodobnie mogło dojść do wyłudzenia pieniędzy. Nie czekajmy, złóżmy zawiadomienie w najbliższej jednostce policji.

(pż/kh)

Powrót na górę strony