Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Zamiast zysku na kryptowalutach, straciła 60 tys. złotych. Oszustwo przez zainstalowanie oprogramowania

Poprzez chęć szybkiego zarobku mieszkanka Olsztyna wpadła nieświadomie w sidła oszustów obiecujących zysk z inwestowania kryptowalutami. Nie przypuszczała, że będzie ją to kosztowało 60 tys. złotych. Policjanci przy każdej możliwej okazji przypominają o metodach działania oszustów i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku przy internetowych transakcjach.

Oszustowi wystarczyło pięć dni (od 02.11 do 07.11 2022 r.), aby za jego sprawą kobieta chcąc zainwestować w kryptowaluty straciła 60 tysięcy złotych. W środę (02.11.2022 r.) zadzwonił do niej mężczyzna, który przedstawił się jako przedstawiciel spółki zajmującej się wypłacaniem kryptowalut. Zaoferował swoją pomoc w przelaniu środków na prywatny rachunek bankowy.

Poprosił „jedynie” o zainstalowanie oprogramowania na laptopie oraz uwierzytelnienie konta. 60-latka została też poproszona o przesłanie skanu dowodu osobistego, a także zalogowanie się do konta bankowego i dokonanie kilku przelewów. Procedura autoryzacji trwała blisko pięć dni. Przestępca prosił o przelewanie kolejnych transzy pieniędzy, aby zakończyć cały proces. Kobieta według instrukcji oszusta dokonała kolejnych wpłat obciążających konto, „kupując” kolejne kryptowaluty. Ponadto oszust zaciągnął pożyczkę w imieniu kobiety, aby „pomnożyć jej oszczędności”, w celu zakupu kolejnych kryptowalut. 60-latka w pewnym momencie zorientowała się, że może mieć do czynienia z oszustami i postanowiła sprawdzić wiarygodność podmiotu, z którym współpracuje.

Kobieta zadzwoniła na infolinię Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie otrzymała informację, że najprawdopodobniej padła ofiarą przestępców. Pokrzywdzona postanowiła złożyć w tej sprawie stosowne zawiadomienie.

Za wprowadzenie doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania zgodnie z art. 286 kk grozić może kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

(pż)

Powrót na górę strony