Aktualności

Przygotuj się do zimy - wymień opony na zimowe, aby być bezpiecznym na drodze

Zimowy czas wymaga szczególnych przygotowań pojazdu. To nie tylko wymiana płynów eksploatacyjnych na zimowe, sprawdzenie ustawienia świateł i hamulców ale i wymiana ogumienia. Wszystko po to, aby bezpiecznie i bezawaryjnie podróżować po drogach. Policjanci z Olsztyna apelują, aby nie czekać z wymianą opon na zimowe do pierwszych opadów śniegu.


Spadek temperatury znacznie obniża właściwości opon letnich. Producenci ogumienia zalecają wymianę, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony zimowe przy niskich temperaturach nie twardnieją i lepiej przylegają do podłoża, a to za sprawą wysokiej zawartości krzemionki w składzie mieszanki gumowej. Mają też inny wzór bieżnika (szersze rowki z nacięciami tzw. lamelami) niż opony letnie, co zwiększa szybsze odprowadzenie wody i błota pośniegowego. Samochód jadący ośnieżoną drogą na letnich oponach ma znacznie dłuższą drogę hamowania, niż ten sam pojazd wyposażony w opony zimowe. Jako jedyny element łączący pojazd z drogą, dopasowane ogumienie skraca drogę hamowania, zwiększa bezpieczeństwo na drodze oraz zmniejsza zużycie paliwa.

Pomyślmy o bezpieczeństwie własnym i innych podczas jazdy w warunkach jesienno-zimowych. Już dziś sprawdźmy poziom płynów w swoim aucie, sprawności hamulców, ustawienie świateł oraz wymieńmy opony z letnich na zimowe jeśli nie korzystamy z opon całorocznych.
 
(p.ż)

 

Powrót na górę strony