Aktualności

Drogowe podsumowanie długiego listopadowego weekendu

Kolejny długi weekend za nami. Dla olsztyńskich policjantów, szczególnie ruchu drogowego, był to czas wytężonej pracy. W ciągu czterech dni na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do 1 wypadku i 22 kolizji drogowych. W trakcie prowadzonych działań funkcjonariusze skontrowali ponad 300 pojazdów. W 24 przypadkach interwencji zakończyły się skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Z kolei 20 kierujących zostało ukaranych mandatami za popełnione wykroczenia. Funkcjonariusze wyeliminowali z dróg 8 nietrzeźwych kierujących. Zatrzymali także 16 dowód rejestracyjnych.

W piątek (11.11.2022r.) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu na jednym z parkingów w Olsztynie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący fordem cofając uszkodził dwa zaparkowane auta. Z relacji świadków wynikało, że sprawca kolizji bezpośrednio po zdarzeniu oddalił się w nieznanym kierunku. Natychmiast na miejsce został wysłany policyjny patrol, który kilka ulica dalej zatrzymał wskazanego osobowego forda. Funkcjonariusze zaraz po podejściu do kierującego wyczuli od niego silny zapach alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie 31-latka ponad 2 promile alkoholu.

Kilka godzin później, policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego kierującego, który doprowadził do kolizji, tym razem na ul. Jarockiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 34-letni kierujący toyotą zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z naprzeciwka peugeotem. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało. W trakcie czynności okazało się, że sprawca kolizji był kompletnie pijany. W organizmie 34-latka krążyły ponad 3 promile alkoholu. Ponadto mężczyzna miał w trakcie jazdy korzystać z telefonu komórkowego.

31 i 34-latek stracili już prawo jazdy. Obaj odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi im kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami oraz wysoka grzywna. Kierujący nie unikną również odpowiedzialności za popełnione wykroczenia drogowe.

W sobotę (12.11.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie na al. Warszawskiej zatrzymali do kontroli pojazd marki Audi A3. Jej powodem było przekroczenie dopuszczalnej prędkości przez 23-letniego kierującego o 18 km/h. Badanie policyjnym alkomatem wykazało w organizmie mężczyzny ponad 1 promil alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że 23-latek wsiadł za kierownicę auta, mimo sądowego zakazu kierowania pojazdami.

Mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności za kierowanie pojazdem wbrew sądowemu zakazowi oraz w stanie nietrzeźwości.

Tego samego dnia, policjanci w m. Klebark Wielki zatrzymali kierującego osobową hondą, który przekroczył dopuszczalną prędkość o 14 km/h. Sprawdzenie w systemach informatycznych wykazało, że mężczyzna w ogóle nie powinien znaleźć się za kierownicą auta, gdyż nie ma do tego uprawnień.

Policjanci z interwencji sporządzili dokumentację do sądu. Zgodnie z kodeksem wykroczeń za kierowania autem bez wymaganych uprawnień grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 1500 złotych, a także zakaz prowadzenia pojazdów.

W niedzielę (13.11.2022r.) policjanci z grupy „SPEED” na S51 zatrzymali do kontroli osobowego mercedesa, którego kierowca przekroczył znacznie dopuszczalną prędkość. Pomiar wideorejestratorem wykazał, że mężczyzna pędził z prędkością 180 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie do 120 km/h. Policjanci przerwali tę niebezpieczną jazdę i zatrzymali auto do kontroli. Za kierownicą pojazdu siedział 35-letni mieszkaniec powiatu ostródzkiego. Po sprawdzeniu w systemach informatycznych wyszło na jaw, że mężczyzna kilka tygodni temu stracił prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Zgodnie z nowymi przepisami, obowiązującymi od 17.09.2022r., kierujący popełnił wykroczenie drogowe w warunkach tzw. recydywy. Ponadto okazało się, że mężczyzna przekroczył limit 24 punktów karnych. W związku z powyższym policjanci z interwencji sporządzili dokumentację, która trafi do sądu. 35-latkowi grozi kara grzywny w wysokości do 30 tysięcy złotych. Należy pamiętać, że zgodnie z aktualnymi przepisami po przekroczeniu limitu 24 punktów w ciągu dwóch lat od opłacenia grzywny wobec kierującego zostanie wydana decyzja administracyjna o cofnięciu prawa jazdy z wnioskiem o skierowanie na ponowny kurs.

Powrót na górę strony