Aktualności

Uwaga na dzikie zwierzęta na drodze!

W okresie jesiennym częściej możemy spotkać zwierzynę leśną, która podczas migracji przebiega przez jezdnię. Apelujemy do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może pozwolić uniknąć zderzenia z sarną, dzikiem lub łosiem, a na pewno ograniczy jego skutki.

We wtorek (15.11.2022) oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym w pobliżu m. Szczęsne. Jak ustalono 45-letniemu kierującemu hyundaiem z przydrożnego rowu nagle wybiegła sarna. Zwierze bezpośrednio po zdarzeniu uciekło do lasu. Zarówno kierującemu hyundaiem, jak i jego pasażerom nic poważnego się nie stało.

Policjanci radzą jak zredukować ryzyko wypadku z udziałem leśnych zwierząt:


    • W godzinach wieczornych i nocnych w okolicach leśnych powinniśmy zachować szczególną ostrożność na drogach.


    • Nigdy nie powinniśmy lekceważyć znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta". Takie znaki są ustawiane w miejscach, gdzie to zagrożenie często występuje.


    • Kiedy już dostrzeżemy dzikie zwierzę przy drodze, powinniśmy natychmiast zwolnić. Spróbujmy oddać kilka ostrzeżeń migając światłami i użyć sygnału dźwiękowego. Nie próbujmy na siłę wyprzedzać zwierzęcia, a raczej pozwólmy mu spokojnie przejść na drugą stronę, jeśli już jest na jezdni. Pamiętajmy, że zwierzę jest nieobliczalne i podczas próby wyprzedzania, może wbiec nam wprost pod koła samochodu lub wskoczyć na maskę. Nie zapominajmy także o tym, że zwierzęta kopytne najczęściej przebywają w stadzie, więc jeśli już jedno zwierzę przebiegnie nam przed maską, za chwilę może pojawić się kolejne.


    • Gdy już, niestety, dojdzie do potrącenia, w pierwszej kolejności musimy zabezpieczyć miejsce zdarzenia przez wystawienie trójkąta ostrzegawczego. Następnie należy wezwać pomoc i poprosić policję o zawiadomienie odpowiednich służb w celu udzielenia pomocy rannemu zwierzęciu lub usunięcia go z drogi.


    • Nie lekceważmy znaków drogowych informujących o zwierzętach. Znak A18b - jest często spotykany na odcinkach dróg przebiegających przez tereny leśne.
 

Powrót na górę strony