Aktualności

Weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego

W ubiegły weekend na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do dwóch wypadków, z których jeden okazał się śmiertelny. W sobotę na trasie Dobre Miasto-Międzylesie 88-letni kierujący volkswagenem z nieznanych przyczyn zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Niestety, mężczyzna zmarł. Od piątku do niedzieli policjanci byli wzywani do 54 kolizji drogowych. Ze względu na trudne warunki na drogach apelujemy do kierowców o ostrożność!

W sobotę rano (19.11.2022r.) doszło do tragicznego wypadku na drodze wojewódzkiej nr 593 na odcinku Dobre Miasto-Międzylesie. Ze wstępnych ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 88-letni kierujący osobowym volkswagenem na łuku drogi w lewo z nieznanych na ten moment przyczyn stracił panowanie nad pojazdem i zjechał do przydrożnego rowu, gdzie uderzył w drzewo. Niestety, pomimo przeprowadzonej akcji reanimacyjnej mężczyzna zmarł.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają wszelkie okoliczności i przyczyny tego tragicznego zdarzenia. Droga w tym miejscu była zablokowana przez kilka godzin.

  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.
  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.

Tego samego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o nietrzeźwej kierującej. Z relacji świadków wynikało, że chwilę wcześniej na parkingu jednego z basenów na terenie Olsztyna widzieli kobietę wsiadającą do auta wraz z dzieckiem. Z ich relacji wynikało, że kierująca była pod znacznym wpływem alkoholu i odjechała w nieznanym kierunku. Policjanci po rozpytaniu świadków, szybko ustalili miejsce pobytu wskazanej kierującej. Przed blokiem zastali zaparkowany pojazd, a w mieszkaniu kierującą. Okazała się nią 40-letnia mieszkanka Olsztyna. Ponadto w domu przebywał jej 10-letni syn. Badanie policyjnym alkomatem potwierdziło przypuszczenia zgłaszających. W organizmie 40-latki krążyły ponad 2 promile alkoholu. Kobieta przyznała funkcjonariuszom, że przyjechała odebrać syna z basenu, a wcześniej piła alkoholu. Policjanci zatrzymali kobiecie prawo jazdy. 10-latek trafił pod opiekę ojca.

Wkrótce 40-latka odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności, sądowy zakaz kierowania pojazdami i wysoka grzywna. O niepokojącej sytuacji poinformowany zostanie sąd rodzinny i nieletnich.

W niedzielę (20.11.2022r.) funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie pracowali na miejscu kolizji w pobliżu m. Dębowiec (gmina Biskupiec). Ze wstępnych ustaleń wynika, że 73-letni kierujący hyundaiem stracił panowanie nad autem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. Na szczęście zarówno kierującemu, jak i pasażerce nic poważnego się nie stało.  Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że mężczyzna był trzeźwy. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa został ukarany mandatem w kwocie 1020 złotych. Ponadto na jego konto wpłynie 10 punktów karnych.

  • Zdjęcie przedstawia miejsce zdarzenia drogowego.

Apelujemy o ostrożność do kierowców, szczególnie teraz, gdy aura pogodowa sprawia, że warunki na drodze są bardziej zmienne i niebezpieczne. Opady śniegu czy niskie temperatury sprawiają, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny  odstęp od poprzedzającego pojazdu. Należy również pamiętać, że prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

(aj/kh)

 

Powrót na górę strony