Aktualności

UWAGA! Uaktywnili się oszuści na „wnuczka”

Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka” prowadząc m.in. kampanię informacyjną pt. „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich seniorów. 86-latka będąc przekonana, że pomaga wnukowi przekazała przestępcom 27 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie olsztyńscy policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą na „wnuczka”. Z relacji 86-latki wynikało, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza policji. Oszust twierdził, że jej wnuczek potrącił na przejściu dla pieszych ciężarną kobietę. W tle było słychać również głos rzekomego członka rodziny, który prosił babcię o pomoc.

Po chwili 86-latka miał otrzymać informację, że jedynym sposobem na uniknięcie odpowiedzialności karnej przez jego członka rodziny jest wpłacenie kaucji w wysokości 150 tysięcy złotych.

Następnie seniorka zebrała swoje oszczędności i zgodnie z przekazanymi instrukcjami przekazała pieniądze oszustowi na klatce schodowej. Następnie kontakt z fałszywymi policjantami się urwał. 86-latka zaniepokojona sytuacją wnuczka, postanowiła do niego zadzwonić. Okazało się, że nic mu nie groziło. Seniorka w ten sposób zorientowała się, że padła ofiarą oszustów. Wartość strat to 27 tysięcy złotych.

W trosce o oszczędności starszych osób Policja apeluje o szczególną ostrożność oraz o stosowanie zasady ograniczonego zaufania podczas rozmów telefonicznych dotyczących pożyczek lub przekazania pieniędzy. Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o kwocie pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W przypadku podejrzenia, że możemy mieć do czynienia z przestępcami należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką Policji osobiście lub telefonicznie dzwoniąc pod nr 112.

Przypominamy także o prowadzonej akcji profilaktycznej „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/89963,Nie-daj-sie-zlapac-Nie-daj-sie-oszukac-Dzwoni-oszust-Rozlacz-sie.html

(aj)

Powrót na górę strony