Aktualności

Potrącenie w Olsztynie

W czwartek doszło do potrącenia pieszego w Olsztynie. Olsztyńscy policjanci po raz kolejny przypominają o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych i skrzyżowań, o zdrowym rozsądku i noszeniu elementów odblaskowych.

W czwartek (24.11.2022r.) około godziny 16:00 operator dyżurny otrzymał zgłoszenie, że doszło do zdarzenia drogowego. Z wstępnych ustaleń policjantów wynika, że na skrzyżowaniu ul. Wyzwolenia z ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Olsztynie kierujący osobową toyotą skręcając w drogę poprzeczną nie ustąpił pierwszeństwa pieszej przechodzącej w rejonie skrzyżowania. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Olsztynie, którzy przyjechali na miejsce udzielili pomocy uczestnikom, zbadali ich stan trzeźwości oraz zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Zarówno kierujący osobową toyotą jak i piesza byli trzeźwi. 57-latka została przetransportowana do szpitala. Trwa wyjaśnianie wszelkich okoliczności zdarzenia.

Apelujemy o ostrożność do kierowców, szczególnie teraz gdy aura sprawia, że warunki na drodze są bardziej zmienne i niebezpieczne. Opady deszczu ze śniegiem czy niskie temperatury sprawiają, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska, maleje przyczepność pojazdu, a tym samym znacznie wydłuża się jego droga hamowania. W takiej sytuacji bezwzględnie należy dostosować prędkość do warunków panujących na drodze i zachować odpowiedni – bezpieczny  odstęp od poprzedzającego pojazdu. Należy również pamiętać, że prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!

 Ze względu na pogarszające się warunki atmosferyczne apelujemy również do pieszych o noszenie elementów odblaskowych, które zwiększają widoczność na drodze. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo. Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblask pozostawiony na dnie szuflady nie spełni swojego zadania. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze z kilkudziesięciu do około 150, a nawet i więcej metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

 

 

(p.ż/a.j)

Powrót na górę strony