Tag oszustwo
Rozmiar czcionki
- Nie daj się oszukać planując wypoczynek. Uważaj na oszustwo „na kwaterę" Niestety gdy jedni planują czas wolny i wypoczynek poza domem, przestępcy planują jak to wykorzystać na swoją korzyść. Policjanci przestrzegają przed oszustwami „na wynajem kwater”. Przestępcy zwiększają swoją aktywność szczególnie w okresie wakacji. O metodach działania oszustów przekonała się pewna kobieta, która chcąc wynająć apartament w trójmieście, straciła ponad 600 złotych.
- Walentynkowy alarm – oszukani na miłość Walentynki, czyli Święto Zakochanych. Ta znana wszystkim data sprawia, że luty kojarzy się nam z mnóstwem serduszek, romantycznymi akcentami wokół nas i poszukiwaniem miłości. Dziś coraz częściej drugiej połówki szukamy w sieci, o czym doskonale wiedzą oszuści.
- Uważaj na oszustów podszywających się pod funkcjonariuszy CBŚP! Nieustannie przestrzegamy przed oszustwami popełnianymi przy użyciu tzw. „metody na wnuczka” lub „na policjanta” oraz podobnych. Niestety wciąż nasze ostrzeżenia nie trafiają do wszystkich. Pewna mieszkanka Olsztyna będąc przekona, że uczestniczy w policyjnej akcji, przekazała oszustom prawie 70 tysięcy złotych. Ostrzeżcie swoich bliskich i znajomych! Rozmawiajcie z nimi o tych metodach oszustów. Im większa świadomość zagrożenia, tym mniejsze ryzyko padnięcia ofiarą przestępców.
- Uwaga na działania oszustów Ostrzegamy przed oszustwami. W środę pewien mieszkaniec Olsztyna stracił 45 tysięcy złotych będąc przekonany, że działa w słusznej sprawie – pomaga córce. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.
- Ponad tysiąc zarzutów za podrabianie i sprzedaż perfum w Internecie Akt oskarżenia obejmujący łącznie 1119 zarzutów przeciwko 6 osobom. To efekt intensywnych i skrupulatnych działań prokuratury i olsztyńskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. Przestępczy proceder polegał na sprzedaży w internecie podrobionych perfum. W tej sprawie pokrzywdzonych zostało ponad tysiąc osób prywatnych, w tym podmioty gospodarcze z całego kraju.
- Dzwoni oszust - rozłącz się i nie daj się oszukać Oszuści w swoim działaniu wykorzystują ludzką dobroć czy chęć pomocy bliskim. Grają na emocjach, manipulują rozmówcą. Pewna kobieta uwierzyła przestępcom podającym się za „policjanta” i przekazała swoje oszczędności w ręce oszustów. Łączna suma strat to 20 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
- Bądź ostrożny w sieci! Nie klikaj w przesłane linki! W dalszym ciągu ostrzegamy przed oszustami, którzy podszywają się pod potencjalnych kupców na portalach sprzedażowych. Przestępcy wysyłają swoim ofiarom linki przekierowujące na fałszywe strony internetowe. Tak było w przypadku pewniej kobiety, która chcąc sprzedać smartfona, straciła około 14 tysięcy złotych.
- Bądź ostrożny w Internecie! Wirtualne inwestycje mogą stanowić realne zagrożenie O tym, że możliwość szybkiego zysku przy inwestycjach w kryptowaluty na niesprawdzonych platformach inwestycyjnych często obarczona jest ryzykiem utraty pieniędzy, przekonał się pewien mężczyzna, który stracił około 60 tysięcy złotych. Pamiętajmy, aby w świecie Internetu kierować się zasadą ograniczonego zaufania, zwłaszcza, gdy chodzi o nasze finanse.
- Oszustwo „na BLIK-a” – apelujemy o ostrożność Policjanci przestrzegają przed oszustwami "na BLIK-a". Przestępcy w dalszym ciągu podszywają się pod znajomych na portalach społecznościowych i proszą o pieniądze. Warto być ostrożnym i dobrze się zastanowić zanim przekażemy komukolwiek kod z dostępem do gotówki.
- Nieoczekiwany telefon z banku lub policji? Zachowaj czujność, to może być oszustwo! Oszustwo z wykorzystaniem połączeń telefonicznych to tzw. vishing (z ang. voice phishing). Innymi słowy przestępcy dzwonią do nas z nieznanych numerów, podając się za policjantów, przedstawicieli banków i innych instytucji, a nawet za członków naszej rodziny! Wszystko w celu wyłudzenia danych lub pieniędzy od osoby odbierającej telefon.
- Chciał kupić kartę graficzną, został oszukany Pewien mieszkaniec Olsztyna robiąc zakupy w sieci stracił pieniądze. Zakup dotyczył karty graficznej do komputera. Pokrzywdzony przesłał umówioną ze sprzedawcą kwotę, jednak nie otrzymał towaru. Na nieuczciwej transakcji stracił 800 złotych. Pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas dokonywania internetowych transakcji.
- Mieszkaniec Olsztyna przekazał w ręce oszustów 1700 złotych zamiast wspomnianych 17 tysięcy Oszuści w swoim działaniu grają na emocjach, manipulują rozmówcą. Pewien mieszkaniec Olsztyna uwierzył przestępcom podającym się za ,,policjantów” prowadzących rzekomą ,,akcję”. Jednak ostatecznie przekazał w ręce oszustów 1700 złotych, zamiast wspomnianych 17 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
- Chciała zainwestować - straciła ponad 18 tysięcy złotych Ponad 18 tysięcy złotych przekazała w ręce oszustów pewna kobieta, która chciała zainwestować w sieci. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony oszustów podających się za doradców finansowych. Policjanci przypominają, żeby zachować szczególną ostrożność podczas podejmowania internetowych inwestycji i dokonywania transakcji.
- Uwaga! Dzwoni oszust - rozłącz się i nie daj się oszukać! Oszuści w swoim działaniu wykorzystują ludzką dobroć, czy chęć pomocy bliskim. Grają na emocjach, manipulują rozmówcą. Pewna rodzina z Olsztyna uwierzyła przestępcom podającym się za ,,policjanta” prowadzącego rzekomą ,,akcję” i przekazała swoje oszczędności w ręce oszustów. Łączna suma strat to 36 tysięcy złotych. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi. Pamiętajmy, że funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.
- 26-latka podejrzana o oszukanie wielu osób w kraju Olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej wyjaśnili okoliczności szeregu oszustw internetowych. Podejrzana o nie 26-latka za pośrednictwem jednego z portali sprzedawała produkty, które ostatecznie nigdy nie trafiały do kupujących. W ten sposób zostało oszukanych 90 osób z całego kraju. Kobieta usłyszała już zarzuty. Grozi jej kara do 8 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął akt oskarżenia.
- „Tato, to mój nowy numer telefonu” Wiadomość przesłana za pośrednictwem jednego z komunikatorów o takiej treści wyświetliła się w telefonie 64-latka. Oszust, podający się za syna mężczyzny, w dalszej korespondencji poinformował, że poprzedni telefon się zepsuł i teraz ma zastępczy, a to jest jego nowy numer. Następnie wysłał numer konta i poprosił pokrzywdzonego o pilne przelanie pieniędzy za zaległy rachunek. Jak się później okazało mężczyzna przelał na konto oszustów prawie 3 tysiące złotych.
- Dostałeś SMS-a z prośbą o dopłatę do przesyłki? Uważaj to może być oszustwo! Wciąż pojawiają się nowe sposoby, którymi przestępcy próbują pozbawić nas pieniędzy. Tym razem oszuści podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z linkiem do strony, na której należy dokonać rzekomej dopłaty do przesyłki i tym samym umożliwić im wyłudzenie środków z konta bankowego.
- Myślał, że koresponduje z członkiem rodziny- stracił 3 tysiące złotych Najczęściej fałszywy członek rodziny lub znajomy ma prosić o podanie kodu BLIK. Powodów może być wiele – zgubiony portfel, pilna potrzeba opłacenia paczki, internetowych zakupów, czy zwykłe wydatki dnia codziennego. Po podaniu kodu oszust wypłaca pieniądze w bankomacie i zwraca się z prośbą o kolejne kody. We wszystkich przypadkach konsekwencją jest utrata pieniędzy z konta. Doświadczył tego pewien mieszkaniec Olsztyna, który przekonany, że koresponduje z członkiem swojej rodziny przekazał w ręce oszustów 3 tysiące złotych.
- Oszuści nie śpią! Oszuści po raz kolejny próbują wykorzystać troskę, empatię i chęć pomocy członkom naszej rodziny. Tym razem wysyłając do swoich ofiar sms-y z prośbą o przekazanie pieniędzy. Przestrzegamy przed klikaniem w wiadomości i linki z podejrzanego źródła.
- Zamiast zyskać - stracił ponad 70 tysięcy złotych Przez chęć zarobku mieszkaniec powiatu olsztyńskiego wpadł nieświadomie w sidła oszustów obiecujących zysk z inwestycji. Nie przypuszczał, że w ich ręce przekaże ponad 70 tysięcy złotych. Policjanci przy każdej możliwej okazji przypominają o metodach działania oszustów i apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdrowego rozsądku podczas internetowych transakcji.