Tag profilaktyka
Rozmiar czcionki
- „Bezpieczne ferie” na Warmii i Mazurach Padał śnieg i było zimno, a na plaży zebrało się kilkaset dzieciaków, policjanci, strażacy, ratownicy, samorządowcy i przedstawiciele innych zaprzyjaźnionych instytucji. A do tego były konkursy z nagrodami, gorąca herbata, ciepła przekąska oraz zawsze uśmiechnięty i skory do zabawy Sierżant Bóbr. Wymarzona atmosfera dla inauguracji działań „Bezpieczne ferie” na Warmii i Mazurach. W każdym powiecie w regionie policjanci uczestniczą w nich przygotowując lub biorąc udział w spotkaniach profilaktycznych. Rozmawiają z dziećmi i młodzieżą oraz ich opiekunami, by przypomnieć wszystkim o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, ostrzec przed ewentualnymi zagrożeniami i podpowiedzieć jak ich unikać oraz co robić, gdy jednak wystąpią.
- Uwaga na trudne warunki na drogach! Tylko w ciągu jednej doby policjanci byli wzywani do 25 kolizji na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, że opady śniegu oraz niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. Prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
- Rusza kolejny cykl festynów w ramach działań „Bezpieczne Ferie” 23 stycznia w województwie warmińsko-mazurskim ruszają zimowe ferie. Jest to czas, nie tylko wyjazdów czy rodzinnych spotkań, ale także odpoczynku od obowiązków szkolnych przez nasze pociechy. Podczas aktywnego wypoczynku musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz o zdrowym rozsądku. Także policjanci przygotowują się do ferii zimowych, organizując spotkania i akcje poświęcone promowaniu bezpiecznych postaw wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku. Od poniedziałku rusza cykl festynów profilaktycznych pn. „ Bezpieczne ferie w powiecie olsztyńskim”.
- Uważaj na kontakt telefoniczny, sms’owy i mailowy ze strony oszustów o rzekomo zagrożonych Twoich oszczędnościach w banku Komenda Główna Policji i FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP ostrzegają przed połączeniami telefonicznymi, w których oszuści podszywają się pod pracownika banku lub inną osobę godną zaufania (np. pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, pracownika Związku Banków Polskich, czy policjanta).
- Uważaj na sylwestrowe oferty Last Minute oraz na oszustów podszywających się pod osoby zainteresowane skorzystaniem z oferty opublikowanej na portalu sprzedażowym lub społecznościowym 31 grudnia to ostatni dzień starego roku, warto zadbać o to, by spędzić go z rodziną i znajomymi, tam, gdzie planowaliśmy, uważajmy zatem na nieuczciwych zainteresowanych lub sylwestrowe oferty Last Minute, które mogą pojawić się w portalach społecznościowych czy sprzedażowych.
- Spokojnie świętujmy i bezpiecznie powitajmy nowy rok Gdy jedni skupiają się na świętowaniu, drudzy – wśród nich policjanci - dbają o porządek i bezpieczeństwo w naszych miejscowościach i na prowadzących do nich trasach. Jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym wzmożone policyjne siły pojawią się na drogach, by zadbać o bezpieczeństwo podróżnych, a służba patrolowa będzie bacznie przyglądać się wydarzeniom na ulicach i placach, by nic nie zakłóciło świątecznego czasu.
- Uwaga na trudne warunki na drogach Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie teraz, gdy warunki na drogach są trudne. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, że opady śniegu oraz niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. Prędkość dopuszczalna w czasie trudnych warunków drogowych nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
- Sprzedajesz coś w internecie? Uważaj na oszustów! W gorączce świątecznych zakupów zarówno kupujący, jak i sprzedający powinni zachować szczególną czujność. Niestety nasze apele nie trafiają do wszystkich. O konsekwencjach braku ostrożności podczas transakcji internetowych przekonała się pewna 19-latka. Kobieta podczas konwersacji zawierzyła przestępcom i bez zastanowienia aktywowała wysłane linki. W ten sposób straciła prawie 5 tysięcy złotych.
- Boże Narodzenie już wkrótce, pamiętajmy włamywacze nie świętują Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wszystkim, którzy będą odwiedzać swoich bliskich przypominamy, aby w tej wielkiej gorączce świątecznej zadbali o bezpieczeństwo własnych domów. Zróbmy wszystko, aby te dni minęły nam w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.
- Policjanci ostrzegają przed wchodzeniem na niebezpieczny lód W ciągu ostatnich kilku dni temperatura powietrza znacznie spadła co sprzyja wchodzeniu na lód i zachęca wędkarzy do łowienia ryb spod lodu. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń co roku ginie pod lodem kilka osób.
- Uwaga na trudne warunki na drogach! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie teraz, gdy warunki na drogach są trudne. Kierowcy powinni zwrócić uwagę, że opady śniegu oraz niskie temperatury powodują, że nawierzchnia w wielu miejscach jest śliska. Prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów śniegu nie zawsze oznacza prędkość bezpieczną!
- Bezpieczne zakupy świąteczne Wokół nas zauważalna jest już świąteczna atmosfera. Na ulicach, w sklepach, biurach stoją ubrane choinki, świecą ozdoby świąteczne. Panująca atmosfera wprawia nas w nostalgię. W galeriach i centrach handlowych zauważalny jest coraz większy ruch, którego nasilenie może jeszcze nastąpić podczas najbliższych dni. Pamiętajmy, że nie wszyscy będący w tym czasie w sklepie, szczególnie wielkopowierzchniowym, przychodzą po zakupy.
- 83-latka uwierzyła w legendę oszustów – straciła 20 tys. zł Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na policjanta” czy „na wnuczka”. Niestety ten apel nie trafia do wszystkich. W czwartek 83-latka będąc przekonana, że pomaga uchronić wnuczkę przed odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego, przekazała oszustom swoje oszczędności. Po raz kolejny apelujemy o ostrożność podczas kontaktów telefonicznych z nieznajomymi.
- 33 zarzuty oszustwa – do sądu wpłynął akt oskarżenia Skierowaniem aktu oskarżenia do sądu zakończyło się postępowanie prowadzone przez olsztyńskich policjantów zajmujących się zwalczaniem przestępczości gospodarczej. 21-latka i 20-latek za pośrednictwem portali sprzedażowych wystawiali ogłoszenia przedmiotów, których nigdy nie posiadali. W ten sposób oszukali 33 osoby z całego kraju. Kobieta i mężczyzna usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.
- Bezpieczne zakupy przedświąteczne - poradnik Pada śnieg, pada śnieg dzwonią dzwonki… w telefonie, to sms przyszedł z banku o kupionym dziś zegarku... Ta historia może mieć dwa zakończenia i każde zależy TYLKO od Ciebie!!! Przedstawiamy poradnik nt. bezpiecznych zakupów przedświątecznych opracowany przez FINCERT.PL – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komendę Główną Policji.
- Oszustwo na pracownika banku Mieszkanka Olsztyna po kontakcie telefonicznym z osobami podającymi się za pracowników banku straciła ponad 6 tys. zł. Apelujemy o zachowanie ostrożności w przypadku telefonów z poleceniem wypłaty gotówki lub wykonania przelewu. Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wyłudzić pieniądze. W kontaktach z nieznajomymi kierujmy się zawsze zasadą ograniczonego zaufania.
- UWAGA! Uaktywnili się oszuści na „wnuczka” Policjanci w dalszym ciągu ostrzegają przed oszustwami metodą „na wnuczka” prowadząc m.in. kampanię informacyjną pt. „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Niestety, nasze apele nie trafiają do wszystkich seniorów. 86-latka będąc przekonana, że pomaga wnukowi przekazała przestępcom 27 tysięcy złotych.
- Uratujmy osoby przed wychłodzeniem Za oknami coraz chłodniej. Jesienno-zimowa pogoda sprawia, że niektóre osoby mogą być narażone na utratę zdrowia, a nawet życia na skutek wychłodzenia organizmu. Zwróćmy szczególną uwagę na osoby bezdomne wymagające naszej pomocy, a także osoby samotne lub w podeszłym wieku. Apelujemy o reakcję wobec osób potrzebujących pomocy. Poinformujmy o takich osobach dzwoniąc na numer alarmowy lub za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni!
- Z pomocą potrzebującym i bezdomnym Jak co roku w okresie jesienno-zimowym policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i inne potrzebujące pomocy oraz schronienia w związku z obniżającą się temperaturą. W zainteresowaniu mundurowych są m.in. pustostany, ogródki działkowe, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych ale również tereny zielone. Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. Zwracamy się z apelem o to, aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka, zwłaszcza w przypadku spadków temperatur. Nasze wspólne zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Pamiętajmy, że czasami wystarczy tylko jeden telefon, który może zmienić wszystko!
- Bądź widoczny i ŚWIEĆ PRZYKŁADEM! Najtrudniejsze miesiące pod względem warunków atmosferycznych wciąż przed nami. Okres jesienno-zimowy wymaga od uczestników ruchu drogowego wzmożonej ostrożności. Olsztyńscy policjanci przypominają, że elementy odblaskowe są obowiązkowym wyposażeniem po zmroku poza obszarem zabudowanym, lecz mimo to zachęcają do korzystania z nich nawet w obszarze zabudowanym. Pamiętajmy, że nawet najmniejszy element odblaskowy może uratować życie.