Aktualności

Półmetek ferii zimowych 2023

Za nami już niemal połowa tegorocznych ferii, którym towarzyszy zimowa aura ze śniegiem, co zdecydowanie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na dworze - spacerom, lepieniu bałwana czy zabawom z rodzeństwem. Oczywiście czas spędzony w domu może być również ciekawy – można przeczytać książkę, pograć na ulubionym instrumencie albo całą rodziną w gry planszowe, porysować czy obejrzeć ciekawy film.

Olsztyńskim policjantom zależy szczególnie na tym, aby okres ferii (23.01.-05.02.2023 r.) był czasem bezpiecznym i radosnym dla wszystkich – dużych i małych. Oczywiście w sposób szczególny troszczymy się o najmłodszych, dlatego też policyjni profilaktycy przygotowali zbiór zasad i rad, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe i tym samym unikać zagrożeń.

  • Bezpieczne ferie-plakat

Ferie są okresem odpoczynku od obowiązków szkolnych, który potrwa jeszcze ponad tydzień. Mimo, iż nauki w szkole nie ma przez dwa tygodnie, to podczas ferii także możemy wiele się nauczyć – chociażby zasad bezpieczeństwa na stoku narciarskim, na lodowisku, na placu zabaw, na dworze czy w lesie. Dlatego policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz z jednostek podległych prowadzą i nadal prowadzić będą działania pn. „Bezpieczne ferie 2023” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo na stoku” mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pociechom w tym szczególnym okresie.

Podczas działań profilaktycznych (np. na półzimowiskach) funkcjonariusze i pracownicy Policji prócz podstawowych zasad bezpieczeństwa w domu i poza nim, przypominają zagadnienia dotyczące zagrożeń jakie niesie Internet, środki odurzające czy alkohol. Ponadto policjanci kontrolują miejsca przeznaczone do rekreacji zimowej oraz zbiorniki wodne, pod kątem niedopuszczenia do zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzkiemu.

  • Zdjęcie przedstawia dzieci podczas spotkania z policjantami.

Mundurowi systematycznie kontrolują miejsca gromadzenia się nieletnich pod kątem przeciwdziałania demoralizacji, popełniania czynów karalnych, zagrożeń związanych z alkoholizmem i narkomanią. Ponadto sprawdzane są miejsca sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych pod kątem zakazu sprzedaży osobom niepełnoletnim.

 

Olsztyńscy policjanci zachęcają osoby dorosłe, szczególnie rodziców/opiekunów dzieci do  skorzystania z kilku poniższych rad, przydatnych w życiu codziennym, jak i podczas podróży samochodem:

- sprawdź stan techniczny pojazdu;

- pamiętaj aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa;

- przewóz dzieci w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci;

- zabezpiecz bagaż, aby nie przemieszczał się w aucie;

- gdy przewozisz zwierzę również zabezpiecz je i zapewnij mu oraz innym podróżującym bezpieczeństwo oraz komfort jazdy;

- jeśli wybierasz się w dłuższą trasę pamiętaj o cyklicznych przerwach na odpoczynek i nawodnienie;

- dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych i drogowych;

- nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi;

- pamiętaj o udzieleniu pierwszeństwa przejazdu;

- parkuj tylko w wyznaczonych miejscach.

Drodzy rodzice i opiekunowie, zapewnijcie Waszym dzieciom/wychowankom opiekę i stwórzcie odpowiednie warunki podczas ich pobytu w domu, jak np.:

- zabezpieczcie drzwi wejściowe i przypominajcie dzieciom, żeby nie otwierały nieznajomym;

- zadbajcie o odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz okien i balkonu;

- systematycznie kontaktujcie się z dziećmi, żeby nie czuły się samotne oraz aby wiedzieć co robią i czy na pewno są w domu;

- poproście sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się pobliżu waszego domu/mieszkania czy okolicy;

- zapewnijcie dzieciom odpowiednie miejsce do zabawy; 

- porozmawiajcie z dziećmi na temat zagrożeń związanych m.in. z korzystaniem z Internetu i ustalcie ile czasu mogą korzystać z komputera oraz jakich stron mają unikać w sieci.

 

Funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie życzą w drugiej połowie ferii zimowych 2023 zdrowia, pogody i radości!

Powrót na górę strony