Aktualności

Reagujmy, gdy widzimy osoby narażone na wychłodzenie

Temperatura na zewnątrz gwałtownie spadła. Nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni wobec osób narażonych na wychłodzenie. Mowa przede wszystkim o osobach bezdomnych, schorowanych, starszych oraz tych znajdujących się pod wpływem alkoholu i przebywających na zewnątrz. Pamiętajmy, że czasami jeden nasz telefon może uratować życie ludzkie.

We wtorek (09.01.2024) wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie otrzymał zgłoszenie o mężczyźnie śpiącym na jednym z przystanków autobusowych. Na miejsce został wysłany policyjny patrol, który zastał wskazanego 52-latka. Okazało się, że mężczyzna był nietrzeźwy. Ponadto nie miał on możliwości schronić się w bezpiecznym miejscu przed zimnem. Ostatecznie ze względu na stan nietrzeźwości, 52-latek został przewieziony do izby wytrzeźwień.

Nie bądź obojętny! Reaguj!

Apelujemy do wszystkich, by reagowali na osoby nietrzeźwe lub nieporadne, przebywające na mrozie oraz na osoby bezdomne. Zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednim miejscem na przeczekanie zimy.

Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem alkoholu szybciej tracą ciepło i mogą zamarznąć. Szczególnej uwagi wymagają także osoby starsze i schorowane. Bardzo niska temperatura i trudne warunki pogodowe, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach, takich jak chociażby zakupy. O takiej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić właściwy ośrodek pomocy społecznej.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy i wezwać pomoc. Korzystajmy również z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: https://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html. Z listy dostępnych oznaczeń w aplikacji należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Cała procedura jest niezwykle prosta. Można dodatkowo dodać krótki opis lub załączyć zdjęcie lub film. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.
(aj/kh)

Powrót na górę strony