Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne Ferie 2021

Za nami już połowa tegorocznych ferii, którym towarzyszy prawdziwa, zimowa aura ze śniegiem, co zdecydowanie sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na dworze - spacerom, lepieniu bałwana czy zabawom z rodzeństwem i własnym psem. Czas spędzony w domu może być również ciekawy – można przeczytać książkę, pograć na ulubionym instrumencie albo całą rodziną w gry planszowe, skleić model, porysować czy obejrzeć ciekawy film.

Olsztyńskim policjantom zależy szczególnie na tym, aby okres ferii (4-17.01.2021 r.) był czasem bezpiecznym i radosnym dla całych rodzin. Oczywiście w sposób szczególny troszczymy się o najmłodszych, dlatego też policyjni profilaktycy przygotowali zbiór zasad i rad, jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe i tym samym unikać zagrożeń.

Ferie są okresem odpoczynku od obowiązków szkolnych i zdalnej nauki, który potrwa jeszcze ponad tydzień czasu. Dlatego policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie oraz jednostkach podległych prowadzą i nadal prowadzić będę działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym pociechom w tym szczególnym okresie.

W związku z tym, że tegoroczne ferie różnią się od tych z lat ubiegłych należy pamiętać, iż nadal mamy stan epidemii i walczymy z koronawirusem, dlatego przypominamy i apelujemy o zasłanianie ust i nosa, zachowywanie dystansu społecznego oraz szczególne dbanie o higienę rąk.

Policjanci systematycznie kontrolują miejsca gromadzenia się nieletnich pod kątem przeciwdziałania demoralizacji, popełnianiem czynów karalnych, zagrożeniom związanym z alkoholizmem, narkomanią oraz łamaniem ustanowionych obostrzeń sanitarnych.

Podczas działań profilaktycznych funkcjonariusze i pracownicy Policji przypominają zagadnienia dotyczące zagrożeń jakie niesie Internet, środki odurzające czy alkohol. Ponadto policjanci kontrolują miejsca przeznaczone do rekreacji zimowej oraz akweny, które mogą stanowić atrakcje z powodu zamarzania tafli wody, pod kątem niedopuszczenia do zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowi ludzkiemu.

Olsztyńscy policjanci zachęcają osoby dorosłe, szczególnie rodziców/opiekunów do skorzystania z kilku poniższych rad, przydanych w życiu codziennym, jak i planując dalszą podróż samochodem:

- sprawdź stan techniczny pojazdu;

- pamiętaj aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte poprawnie pasy bezpieczeństwa;

- przewoź dzieci w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci;

- zabezpiecz bagaż, aby nie przemieszczał się w aucie;

- gdy przewozisz zwierzę również zabezpiecz je i zapewnij mu oraz innych podróżującym bezpieczeństwo i komfort jazdy;

- jeśli wybierasz się w dłuższą trasę pamiętaj o cyklicznych przerwach na odpoczynek i uzupełnienie płynów;

- dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych i drogowych;

- nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi;

- pamiętaj o udzieleniu pierwszeństwa przejazdu;

- parkuj tylko w wyznaczonych miejscach.

Drodzy rodzice i opiekunowie żeby Wasze dziecko lub wychowanek było bezpieczne w domu zapewnijcie mu opiekę i stwórzcie mu odpowiednie warunki, jak np.:

- zabezpieczcie drzwi wejściowe i przypominajcie dzieciom, żeby nie otwierały nieznajomym;

- zadbajcie o odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz okien i balkonu;

- systematycznie kontaktujcie się z dziećmi, żeby nie czuły się samotne oraz aby wiedzieć co robią i czy na pewno są w domu;

- poproście sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się pobliżu waszego domu/mieszkania czy okolicy;

- zapewnijcie dzieciom odpowiednie miejsce do zabawy;

- porozmawiajcie z dziećmi na temat zagrożeń związanych m.in. z korzystaniem z internetu i ustalcie ile czasu mogą korzystać z komputera oraz jakich stron mają unikać w sieci.

Funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie życzą w drugiej połowie ferii zimowych 2121 zdrowia, pogody i radości!

(dm)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony