Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kierownictwo Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie podsumowało pracę za 2020 rok

Data publikacji 18.02.2021

Wczoraj odbyła się uroczysta odprawa podsumowująca pracę olsztyńskiej jednostki Policji za rok 2020. Z uwagi na panującą epidemię koronowirusa spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji. Komendanci Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w obecności zaproszonych gości oraz szefa warmińsko-mazurskich policjantów nadinsp. Tomasza Klimka przedstawili wyniki jednostki osiągnięte w ubiegłym roku oraz nakreślili główne cele i priorytety na przyszłe miesiące.

W środę (17.02.2021) w budynku Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie odbyła się uroczysta odprawa podsumowująca pracę policjantów za 2020 rok. Ze względu na panującą pandemię koronowirusa było to nietypowe spotkanie – w formie wideokonferencji. Rocznemu podsumowaniu pracy KMP w Olsztynie wirtualnie przyglądali się zaproszeni goście: Prezydent Miasta Olsztyna p. Piotr Grzymowicz, Starosta Powiatu Olsztyńskiego p. Andrzej Abako, Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie – nadinsp. Tomasz Klimek a także kadra kierownicza, policjanci i pracownicy cywilni Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.


Uroczystość została poprzedzona minutą ciszy na cześć naszego zmarłego kolegi – asp. szt. Marcina Opońskiego z Wydziału Ruchu Drogowego. Cześć jego pamięci!


Komendant Miejski Policji w Olsztynie – insp. Piotr Zabuski przywitał zaproszonych gości, a następnie przekazał głos I Z-cy Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie – mł. insp. Robertowi Zalewskiemu, który w swoim wystąpieniu podsumował pracę olsztyńskich funkcjonariuszy. Miniony rok był inny niż poprzednie – epidemia koronowirusa wywołała konieczność podjęcia wspólnego wysiłku w walce z niewidzialnym wrogiem. W okresie od marca do końca grudnia 2020 roku sprawdziliśmy ponad 413 tysięcy osób skierowanych na obowiązkową kwarantannę. Funkcjonariusze przeprowadzali kontrole placówek handlowych czy transportu zbiorowego, sprawdzali także przestrzeganie wprowadzonych obowiązków i ograniczeń w przestrzeni publicznej oraz w placówkach handlowo-usługowych. Nałożenie dodatkowych obowiązków na policjantów nie wpłynęło na profesjonalizm w wykonywaniu ich codziennych zadań.


Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w 2020 roku odnotowali spadek liczby przestępstw w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. W ubiegłym roku doszło również do zmniejszenia liczby najbardziej uciążliwych społecznie zdarzeń w 7 kategoriach, do których zaliczamy: bójki i pobicia, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje i kradzieże rozbójnicze, uszkodzenie mienia.


Policjanci mogą pochwalić się także wzrostem wartości zabezpieczonego mienia w stosunku do roku 2019. W 2020 roku, dzięki skutecznej pracy olsztyńskich kryminalnych na czarny rynek nie trafiło blisko 29 kilogramów narkotyków.


Szczegóły dotyczące podsumowania pionu kryminalnego można przeczytać w komunikacie: https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/78068,Spadek-przestepczosci-wzrost-zabezpieczenia-majatkowego-i-setki-rozwiazanych-spr.html


W porównaniu do roku 2019 odnotowaliśmy zmniejszenie wypadków drogowych w Olsztynie i powiecie olsztyńskim o blisko 30%. Dynamikę wzrostu poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym potwierdza ogromny spadek ofiar śmiertelnych na naszych drogach. W 2019 roku życie na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego straciły 23 osoby, a w 2020 roku 9 osób. W ubiegłym roku odnotowaliśmy również spadek liczy osób rannych w wypadkach drogowych. W 2020 roku funkcjonariusze byli wzywani do 3943 kolizji drogowych.


Szczegóły dotyczące podsumowania ruchu drogowego:

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/76772,Mniej-wypadkow-mniej-rannych-a-przede-wszystkim-mniej-ofiar-tak-quotokiemquot-po.html

W 2020 roku stwierdziliśmy ponad 60 tysięcy wykroczeń, wśród których najwięcej stanowiły złamania przepisów porządkowych i ruchu drogowego. W ubiegłym roku otrzymaliśmy ponad 1600 zgłoszeń z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, co pokazuje, że społeczeństwo chętnie korzysta z dostępnych elektronicznych narzędzi wymiany informacji z Policją i chce mieć realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej najbliższej okolicy.Policjanci wykazali się aktywnością w działaniach profilaktyczno-edukacyjnych w nowych warunkach. W ubiegłym roku profilaktycy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie przeprowadzili szereg spotkań online z dziećmi i młodzieżą, rodzicami, pedagogami i seniorami, w których uczestniczyło blisko 3 tysiące osób.Do najważniejszych zrealizowanych projektów możemy zaliczyć: „Bezpieczna droga do szkoły 2020”:

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/73479,Policyjne-podsumowanie-dzialan-Bezpieczna-droga-do-szkoly.html

„Świeć przykładem – bądź widoczny”:

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/73058,KMP-Olsztyn-SWIEC-PRZYKLADEM-BADZ-WIDOCZNY.html?search=49793


„Mapa zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów”:

http://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/72702,Mapa-zdarzen-drogowych-z-udzialem-rowerzystow.html


„Poznaliśmy zwycięzców konkursu wiedzy o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa”:

Chęć i potrzeba utrzymywania ciągłego kontaktu ze społeczeństwem sprawiła, że olsztyńska jednostka Policji, poza stroną internetową, prowadzi profil na komunikatorze społecznościowym „Twitter” oraz kanał w serwisie internetowym „YouTube”. Informacje publikowane na Twitterze są często źródłem wiedzy wykorzystywanym przez media lokalne i krajowe.


Rok 2020 to również czas inwestycji i remontów. Do najważniejszych można zaliczyć przebudowę pomieszczeń garażowych wraz z zapleczem na terenie Komisariatu Policji w Biskupcu. Przed nami kolejne wyzwania. Na najbliższy rok zaplanowano ukończenie remontu Stanowiska Kierowania w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie oraz przeniesienie Posterunku Policji w Stawigudzie do nowej siedziby.


Po omówieniu prezentacji, głos zabrali przedstawiciele samorządu. Prezydent Miasta Olsztyna i Starosta Powiatu Olsztyńskiego pogratulowali osiągniętych wyników oraz w imieniu mieszkańców podziękowali za dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa oraz wyrazili gotowość wsparcia działań Policji.


Odprawa zakończyła się przemówieniem Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie nadinsp. Tomasza Klimka, który podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym za zaangażowanie w pracę a także pogratulował osiągniętych wyników, w tym szczególnie trudnym roku w okresie pandemii.

(aj)

Powrót na górę strony