Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pierwszy tydzień ferii za nami

Policjanci wstępnie podsumowali pierwszy tydzień ferii zimowych na drogach miasta i powiatu olsztyńskiego. W tym okresie, funkcjonariusze szczególnie dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Swoją uwagę zwracają na stan techniczny środków transportu, które wykorzystywane są podczas zimowisk. Policjanci sprawdzają trzeźwość kierujących oraz reagują na wszelkie przejawy łamania przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, aby wyeliminować z dróg potencjalnych drogowych zabójców oraz zadbać o bezpieczeństwo dzieci.

W ciągu pierwszego tygodnia ferii, policjanci z olsztyńskiej drogówki skontrolowali 800 aut na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Ferie zimowe to czas wzmożonych wyjazdów dzieci i młodzieży na różne obozy, kolonie i zgrupowania, dlatego funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na stan techniczny pojazdów transportu zbiorowego. W trakcie kontroli 64 autokarów, w tym 5 zgłoszonych przed wyjazdem na zimowy wypoczynek, nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie w trakcie przeprowadzonych działań zatrzymali blisko 280 kierowców, którzy nie stosowali się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Ponadto 3 kierowców straciło prawo jazdy na okres 3 miesięcy za przekroczenie prędkości o ponad 50 m/h. Musieli się oni liczyć także z nałożeniem na nich surowych mandatów karnych zgodnie z aktualnym taryfikatorem. Policjanci odnotowali również wykroczenia popełniane przez pieszych – 2 przypadki niestosowania się do obowiązku korzystania z elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym oraz 6 dotyczących przechodzenia przez jednię w miejscu niedozwolonym. W pierwszym tygodniu ferii, na drogach Olsztyna i powiatu olsztyńskiego doszło do jednego wypadku drogowego, w którym ranna została jedna osoba. Funkcjonariusze byli wzywani także do 106 kolizji drogowych. Policjanci z olsztyńskiej drogówki zatrzymali 4 nietrzeźwych kierujących oraz 2 kierowców na sądowym zakazie. Ponadto 8 kierowców odpowie przed sądem za to, że wsiedli za kierownicę auta bez wymaganych uprawnień. Funkcjonariusze zatrzymali również 48 dowodów rejestracyjnych.


Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych, policjanci i pracownicy olsztyńskiej jednostki policji przeprowadzili szereg działań profilaktycznych. Jeszcze przed rozpoczęciem zimowego wypoczynku zorganizowano cykl spotkań profilaktyczno-edukacyjnych z dziećmi i młodzieżą. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną odbyły się one w formie wirtualnej. W trakcie prelekcji poruszane były kwestie dotyczące bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Ponadto przedstawiciele Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie opracowali i rozpowszechnili broszurę informacyjną z zasadami prawidłowego zachowania w trakcie zimowego wypoczynku. Materiały profilaktyczne trafiły do wybranych placówek edukacyjnych oraz zorganizowanych miejsc wypoczynku.
Zdjęcie przedstawia ulotkę profilaktyczną skierowaną do uczniów podczas ferii zimowych. Tło jest koloru błękitnego. Ulotka przedstawia następujące treści: Olsztyńscy policjanci zachęcają osoby dorosłe, szczególnie rodziców/opiekunów do  skorzystania z kilku poniższych rad, przydanych w życiu codziennym, jak i planując dalszą podróż samochodem: - sprawdź stan techniczny pojazdu; - pamiętaj aby wszyscy pasażerowie mieli zapięte poprawnie pasy bezpieczeństwa; - przewoź dzieci w specjalnych fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci; - zabezpiecz bagaż, aby nie przemieszczał się w aucie; - gdy przewozisz zwierzę również zabezpiecz je i zapewnij mu oraz innych podróżującym bezpieczeństwo i komfort jazdy; - jeśli wybierasz się w dłuższą trasę pamiętaj o cyklicznych przerwach na odpoczynek i uzupełnienie płynów; - dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych i drogowych; - nie wyprzedzaj na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi; - pamiętaj o udzieleniu pierwszeństwa przejazdu; - parkuj tylko w wyznaczonych miejscach. Drodzy rodzice i opiekunowie żeby Wasze dziecko lub wychowanek było bezpieczne w domu zapewnijcie mu opiekę i stwórzcie mu odpowiednie warunki, jak np.: - zabezpieczcie drzwi wejściowe i przypominajcie dzieciom, żeby nie otwierały nieznajomym; - zadbajcie o odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej oraz okien i balkonu; - systematycznie kontaktujcie się z dziećmi, żeby nie czuły się samotne oraz aby wiedzieć co robią i czy na pewno są w domu; - poproście sąsiadów o zwrócenie uwagi na obcych, którzy pojawili się pobliżu waszego domu/mieszkania czy okolicy; - zapewnijcie dzieciom odpowiednie miejsce do zabawy;   - porozmawiajcie z dziećmi na temat zagrożeń związanych m.in. z korzystaniem z internetu i ustalcie ile czasu mogą korzystać z komputera oraz jakich stron mają unikać w sieci.
Przed nami kolejny tydzień ferii. Stosujmy się do podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku. Pamiętajmy, że w dalszym ciągu funkcjonuje mobilny punkt kontroli autokarów: https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/89790,Mobilny-punkt-kontroli-autokarow-zglos-autokar-do-kontroli-aby-byly-to-Bezpieczn.html
(aj)
 

Powrót na górę strony