Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odblaski trafiły do dzieci i młodzieży

Data publikacji 04.02.2022

Starostwo Powiatowe w Olsztynie aktywnie włączając się w działania profilaktyczne na rzecz bezpieczeństwa pieszych na drodze, przekazało Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie odblaski. Elementy ratujące zdrowie, a nawet życie na drodze trafiły szkół oraz miejsc wypoczynku dzieci podczas zimowych ferii. Noś odblask! Bądź widoczny!

Odpowiednia widoczność na drodze to jeden z najważniejszych elementów, który ma realny wpływ na bezpieczeństwo wszystkich pieszych. Doskonale wiedzą o tym policjanci i pracownicy z Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, którzy wyszli z inicjatywą przekazania dzieciom i młodzieży z powiatu olsztyńskiego elementy odblaskowe. Policyjne działania profilaktyczne propagujące bezpieczeństwo pieszych na drodze wspiera także Starostwo Powiatowe w Olsztynie, które sfinansowało zakup odblasków. Gadżety trafiły nie tylko do szkół, ale także do miejsc zimowego wypoczynku dzieci w powiecie olsztyńskim.

Przypominamy:

Korzystanie z elementów odblaskowych przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych, powinno być w pełni świadome. Sam fakt posiadania elementów odblaskowych nie wpływa na poprawę bezpieczeństwa osób poruszających się pieszo, ale już noszenie czy umieszczenie go widocznym miejscu – tak.

Należy nosić odblaski w taki sposób, by być widocznym dla innych uczestników ruchu drogowego. Odblask pozostawiony na dnie szuflady lub ukryty w plecaku nie spełni swojego zadania.

Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze z kilkudziesięciu do około 150 a nawet i więcej metrów. Dzięki temu kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.

Pamiętajmy, że przed nami ostatni weekend zimowych ferii. O bezpieczeństwo dzieci i młodzieży nadal będą dbać policjanci. Przypominamy także podstawowe zasady bezpieczeństwa w domu i na dworze: https://olsztyn.policja.gov.pl/o02/aktualnosci/90294,Pierwszy-tydzien-ferii-za-nami.html

(aj/dm)

 

Powrót na górę strony